BABY BOOM W ZOO

To jeden z najgroźniejszych ptaków na świecie. Pisklę wykluło się w warszawskim zoo

2023-07-28 10:24

W połowie lipca w warszawskim ZOO miała miejsce gigantyczna impreza! Wykluł się tam kazuar hełmiasty. To jeden z najgroźniejszych ptaków na świecie! Podobne, jak te, które mieszkają w stołecznym ogrodzie zoologicznym, można spotkać w 55 placówkach w całej Europie.

Baby boom w Warszawskim ZOO! W połowie lipca wykluł się kazuar hełmiasty

Kazuary to ptaki zamieszkujące głównie północno-wschodnią Australię, Nową Gwineę, Wyspy Aru oraz Seram. Ich długość ciała może wynosić nawet 170 cm, a masa waha się pomiędzy 30 a 60 kg. 

Te groźne ptaki można spotkać aż w 55 europejskich ogrodach zoologicznych. Jednak pomimo tego, że gatunek ten jest stosunkowo liczny, to póki co w tym roku w całej europejskiej populacji wykluły się jedynie 2 pisklęta, w tym maluszek ze stołecznego ZOO.

Opiekę nad pisklęciem jak zawsze sprawuje samiec. Również samiec cierpliwie wysiaduje jaja (zazwyczaj 2 lub 3) przez ponad 50 dni. Przez cały ten czas samica jest oddzielona i przebywa na wybiegu sąsiednim, ponieważ stanowi potencjalne zagrożenie dla samca oraz pisklęcia. W naturze ptaki te mają bardzo rozległe terytoria i zazwyczaj samiec wodzący pisklęta nie spotyka swojej dawnej partnerki - opublikowali w mediach społecznościowych wolontariusze Warszawskiego ZOO.

Dlaczego są takie niebezpieczne? Kazuary z reguły są samotnikami. Kiedy zostaje zmuszony do walki, jest bardzo agresywny. Zaatakowany, gwałtownie kopie. Jego środkowy palec zakończony jest ostrym pazurem, którego uderzenie może być nawet śmiertelne. 

Sonda
Lubisz odwiedzać ZOO?