Totalny żar zaleje Warszawę. Zagrożenie życia! Meteorolodzy biją na alarm. "Nie wychodźcie z domów"

2021-06-16 16:49
Totalny żar zaleje Warszawę. Zagrożenie życia! Meteorolodzy biją na alarm. Nie wychodźcie z domównie życia! Meteorolodzy biją na alarm. Nie wychodźcie z domów
Autor: Google Street View Totalny żar zaleje Warszawę. Zagrożenie życia! Meteorolodzy biją na alarm. "Nie wychodźcie z domów"

To będzie piekielnie gorący tydzień - zapowiadają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Będzie wyjątkowo słonecznie i upalnie, a z nieba poleje się żar. Termometry w niektórych miejscach kraju mogą wskazać nawet 37 stopni Celsjusza. Choć w Warszawie nie będzie aż tak gorąco, to jednak meteorolodzy apelują o ostrożność. Osoby starsze i dzieci powinny zostać w domu, bo przez kilka dni temperatura mocno przekroczy 30 stopni w cieniu.

Pogoda w Warszawie. IMGW ostrzega przed upałami

Środa jest ostatnim ciepłym letnim dniem przed nadciągającą falą upałów - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Temperatura nie przekroczy tego dnia 26 stopni w cieniu. Będzie więc umiarkowanie ciepło i przyjemnie. W kolejnych dniach czeka nas jednak ogromna fala upałów. Już w czwartek fala żaru rozleje się w zachodniej części kraju. Niewykluczone, że termometry w Zielonej Górze czy Poznaniu pokażą nawet 34 stopnie.

- W kolejnych dniach ciepłe powietrze będzie wlewało się do centrum kraju. Następnie dotrze na południe Polski. W weekend już w całym kraju będzie od 30 do 34 st. C., a nie wykluczone, że w zachodniej części Polski nawet do 35 st. C. – poinformował Grzegorz Walijewski, synoptyk IMGW.

Upały w Polsce. Żar poleje się z nieba

W samej Warszawie w najbliższych dniach spodziewane są duże wzrosty temperatur. Codziennie od czwartku (17 czerwca) do wtorku (22 czerwca) na termometrach zobaczymy od 30 do 32 stopni. Nocami będzie około 20 stopni, a to oznacza, że czekają nas tzw. "tropikalne noce". Falę upałów zakończą intensywne burze z gradem.

Synoptyk IMGW przestrzegł przy tym, aby zachowywać się odpowiedzialnie w trakcie upałów. "Nie należy podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego, szczególnie w ciągu dnia, a także trzeba chronić swój organizm przed przegrzaniem, pamiętać o nakryciu głowy i pić odpowiednio dużo wody" – wyliczył. Jak dodał, należy pamiętać także o tym, że będzie to szczególnie ciężki okres dla osób starszych oraz dzieci. Pamiętajmy też o naszych zwierzętach. One też potrzebują cienia oraz dostępu do wody.

Gradobicie w Warszawie. Lokalne burze przechodzą nad miastem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE