Tragedia na UW: Czy straż uniwersytecka zostanie uzbrojona? Wiceminister zapowiada zmiany!

2025-05-12 15:27

Po tragicznych wydarzeniach na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie student zamordował pracownicę uczelni, wiceminister nauki zapowiedział zmiany w ustawie dotyczącej uzbrojenia straży uniwersyteckiej. Czy uzbrojona straż to sposób na zapobieżenie kolejnym tragediom?

Morderstwo na UW wstrząsnęło Polską. Wiceminister zapowiada zmiany

Wydarzenia na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego, do których doszło w ubiegłym tygodniu, wstrząsnęły opinią publiczną w Polsce. 22-letni student Wydziału Prawa i Administracji zaatakował siekierą 53-letnią portierkę w momencie, gdy zamykała drzwi do Audytorium Maximum. Kobieta zmarła na miejscu. Poważnie ranny został natomiast 39-letni pracownik uniwersyteckiej straży, który nieuzbrojony ruszył kobiecie z pomocą.

Wiceminister nauki Andrzej Szeptycki zapowiedział w poniedziałek (12 maja) w Brukseli, że resort nauki będzie dążył do wprowadzenia zmian w ustawie dotyczącej uzbrojenia straży pilnującej porządku na uniwersytetach. – Prawdopodobnie w tym kierunku w pierwszej kolejności będą zmierzały nasze działania – stwierdził w trakcie rozmowy z dziennikarzami.

Zabójstwo na terenie kampusu UW w Warszawie. Policja opublikowała nagranie

Czy uzbrojona straż zwiększy bezpieczeństwo na uczelniach?

Wiceminister nauki Andrzej Szeptycki w rozmowie z mediami powiedział, że wprowadzenie odpowiednich zmian ustawowych mogłoby skutkować uzbrojeniem straży na uniwersytetach. Jak stwierdził, to właśnie w tym kierunku będą zmierzały działania resortu edukacji.

Dopytywany o to, czy resort planuje wprowadzenia rozwiązań, które doprowadziłoby do wzmocnienia bezpieczeństwa na kampusach uniwersyteckich w Polsce, stwierdził: – To, co na pewno wymaga uregulowania, to zwiększenie kompetencji pracowników straży rektorskiej, ochrony, osób, które odpowiadają w tej chwili na kampusach uniwersyteckich za bezpieczeństwo, dlatego że w tej chwili te osoby nie mają uprawnień, które pozwoliłyby im na legitymowanie, sprawdzanie bagażu.

Autonomia uczelni a bezpieczeństwo studentów

Wiceminister Szeptycki zwrócił jednocześnie uwagę na to, że w Polsce na poziomie konstytucyjnym zapisana jest zasada autonomii uczelni wyższych. – My jako ministerstwo nie chcemy i nie możemy nic uczelniom narzucać. To muszą być rozwiązania wypracowane w drodze dialogu ze środowiskiem. Jest też druga kwestia, do której samo środowisko akademickie – przynajmniej jego część, w której ja funkcjonuję jako wykładowca UW – jest bardzo przywiązana: uczelnie są i powinny pozostać otwarte - wskazał.

Podkreślił, że oznacza to, iż każdy z mieszkańców Warszawy, Krakowa i innych miast akademickich może przyjść na uczelnię, na wykład, spotkanie, czy innego rodzaju wydarzenia. – W związku z tym trzeba znaleźć takie rozwiązania, które pozwolą odpowiednio zbalansować te dwie czasem sprzeczne wartości – stwierdził.

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze numery alarmowe. Czy znasz je na pamięć? Ten QUIZ może kiedyś uratować ci życie
Pytanie 1 z 10
999 – co to za numer?
Pokój Zbrodni
Wybrali się na spowiedź życia. Żona wróciła bez męża | Pokój ZBRODNI

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki