Dwie główne ulice w centrum

Tramwajarze zazielenią tory w centrum Warszawy. Gdzie pojawi się rozchodnik?

2022-07-26 21:23

Tramwajarze dotychczas zazieleniali nowo budowane trasy poza centrum. Teraz przyszedł czas na dwie ulice w sercu miasta. Zielone tory pojawią się na odcinkach Alej Jerozolimskich i Alei Jana Pawła II. Wyrośnie na nich osiem gatunków rozchodnika i dzięki temu, gdy roślina będzie kwitła, to będzie zmieniał się jej kolor.

Tramwajarze właśnie ogłosili przetarg, dzięki któremu tory w centrum o długości 1200 metrów zostaną pokryte rozchodnikiem. Roślina ta znajdzie się na dwóch śródmiejskich odcinkach sieci tramwajowej.

Gdzie zrobi się zielono?

"Pierwszy z nich to tory o długości 570 metrów między placem Zawiszy a Żelazną. Drugi to tory o nieco większej długości - 668 metrów – między rondem ONZ a dworcem Warszawa Centralna. Łączna powierzchnia obydwu torowisk, gdzie tłuczeń zostanie przykryty zieloną powierzchnią przekracza 4 km kwadratowe" - poinformowały Tramwaje Warszawskie.

Jaka roślina pokryje tory?

Na torach będzie rosło osiem gatunków rozchodnika i dzięki temu, gdy roślina będzie kwitła, to będzie zmieniał się jej kolor. Zostanie posadzona na podłożu do uprawy roślin, pod którym znajdzie się warstwa do magazynowania wody. Do rozłożenia rozchodnika trzeba będzie przygotować także tory. Ekipy techniczne zajmą się ich regulacją, oczyszczeniem tłucznia i zabezpieczeniem ich żywicą.

Tramwajarze zazielenią tory w centrum Warszawy. Gdzie pojawi się rozchodnik?

i

Autor: Tramwaje Warszawskie Tramwajarze zazielenią tory w centrum Warszawy. Gdzie pojawi się rozchodnik?

Kiedy zielone torowiska?

Tramwajarze czekają na oferty do 22 sierpnia. Prace zaplanowane są w godzinach nocnych, więc nie będą wymagały wstrzymywania ruchu tramwajowego. Termin ich przeprowadzenia będzie zależał od pogody – z doświadczeń tramwajarzy wynika, że sadzenie musi być prowadzone, gdy jest chłodniej.

Pomysł Rafała Trzaskowskiego

"Zielona Warszawa to jeden z moich priorytetów, dlatego wprowadzamy zieleń wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. To nie tylko nowe drzewa i krzewy w warszawskich lasach, parkach i wzdłuż ulic. Zazieleniamy też tory tramwajowe, wiaty przystanków, a nawet słupy trakcyjne" – powiedział prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

W mieście jest już ponad 27 km zielonych torów.

Południowa Obwodnica Warszawy będzie dudniła całą dobę. Drogowcy znoszą zakaz wjazdu ciężarówek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany