Trzaskowski zarobi o 4 tys. zł więcej? Prezydent o podwyżce swojej pensji: "Trudno sobie wyobrazić..."

2021-10-27 9:30
Trzaskowski zarobi o 4 tys. zł więcej? Prezydent o podwyżce swojej pensji: Trudno sobie wyobrazić...
Autor: archiwum se.pl Zdjęcie poglądowe

W listopadzie ma zacząć obowiązywać nowelizacja ustawy o płacach w samorządach, która pozwala radnym podnieść wynagrodzenia samorządowców, określa też minimalny i maksymalny pułap. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, mógłby zarabiać minimalnie 16 tys. zł, maksymalnie – ponad 20 tys. zł (brutto). Ostateczna decyzja będzie należała do radnych. A co na to sam Rafał Trzaskowski? Mamy komentarz.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie ukrywał, że jest zwolennikiem wyższych zarobków w samorządzie. Dziś zarabia 12 tys. zł brutto. Niemal maksymalnie, na ile pozwala ustawa. A to oznacza, że gdy jesienią wchodzi w drugi próg podatkowy, dostaje ok. 7 tys. zł „na rękę”. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, Rada Warszawy będzie mogła, a nawet będzie musiała ustalić od nowa wysokość wynagrodzenia prezydenta. Przyzna Trzaskowskiemu ustawowe minimum, czy więcej? W tym drugim przypadku pensja prezydenta i tak wzroście o ok. 4 tys. zł brutto.

Zobacz koniecznie: Niesamowite. PiS pozwolił podwyższyć pensję Trzaskowskiemu! Wzrosną zarobki prezydenta Warszawy

Jak ustaliliśmy, w Radzie Warszawy, z samym klubie Koalicji Obywatelskiej są zwolennicy i przeciwnicy podwyższania pensji prezydentowi w momencie, gdy grzmi on o finansowych konsekwencjach Polskiego Ładu dla budżetu miasta i gdy musi zastanawiać się i wyliczać, czy urząd stać na podwyżki dla strażników miejskich i pracowników innych miejskich jednostek.

Rafał Trzaskowski nigdy nie ukrywał, że jest zwolennikiem wyższych zarobków w samorządzie. Zapytany przez nas o komentarz do nowelizacji i podwyżkę własnej pensji odpowiada:

Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski

- Nie ja uchwalałem ustawę. To celowe działanie PiS. Najpierw Kaczyński obniżył uposażenie politykom, a teraz je podwyższa. Ustawa wprowadza automatyczne minimum i trudno sobie wyobrazić, żeby w obecnej sytuacji budżetowej samorządowiec zarabiał więcej - mówi nam prezydent Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski o pensjach: Nie ma pieniędzy na podwyżki dla wszystkich

Niech PiS ustali pensję Trzaskowskiemu

Zatem Rada Warszawy po wejściu w życie nowych przepisów powinna spodziewać się projektu uchwały przyznającego Trzaskowskiemu 16 tys. zł miesięcznie. Czy jednak taki pomysł zaakceptuje? Wśród samorządowców słychać opinie, że Rada Warszawy powinna w ogóle nie zajmować się pensją prezydenta. - Niech to PiS przyzna Trzaskowskiemu podwyżkę – słyszymy.

Jeśli radni nie podejmą uchwały, wojewoda może to zrobić w trybie zarządzenia zastępczego. Wówczas to Konstanty Radziwiłł z PiS ustali prezydentowi Warszawy pensję.

Co jednak będzie, gdy wojewoda rozstrzygnięcia nie wyda?

Szostakowski: będziemy dyskutować

- Sytuacja budżetowa jest trudna. Ratusz zapewne będzie to analizować. Na razie nie ma o tym rozmów. Będziemy dyskutować, gdy ustawa zacznie obowiązywać – mówi nam radny Jarosław Szostakowski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy. To samo w ratuszu: - Nie ma jeszcze żadnej decyzji w tej sprawie. Za wcześnie – stwierdza rzeczniczka urzędu miasta Monika Beuth-Lutyk.

Poza wynagrodzeniem prezydenta, zgodnie z nowymi przepisami, wzrosłyby też pensje burmistrzów stołecznych dzielnic. I tu już decyzja Rady Warszawy nie będzie potrzebna. Zdecyduje sam Rafał Trzaskowski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE