Uchodźcy z Ukrainy masowo wyjeżdżają z Warszawy. "Boimy się, ale wracamy do domu"

2022-05-24 5:24
Uchodźcy z Ukrainy masowo wyjeżdżają z Warszawy
Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Uchodźcy z Ukrainy masowo wyjeżdżają z Warszawy

Coraz więcej uchodźców decyduje się na powrót w rodzinne strony. Każdego dnia z dworca autobusowego w Warszawie Zachodniej odjeżdża ponad 40 wypełnionych autobusów. Najczęstsze kierunki to Lwów i Iwano-Frankiwsk, choć nie brakuje tych, którzy jadą w dalsze zakątki Ukrainy. Choć towarzyszy im strach, chcą wrócić do ukochanej ojczyzny.

Uchodźcy wracają na Ukrainę. Dlaczego decydują się na powrót?

Ci, którzy decydują się na powrót, to przede wszystkim kobiety i dzieci, czyli ta sama grupa, która trzy miesiące temu uciekła do Polski przed wojną. Według statystyk straży granicznej tylko ostatniej doby do Ukrainy wróciło ponad 31 tys. osób. – Boimy się, ale tęsknota za rodziną, domem i chęć powrotu do normalności jest zbyt silna, by zostać w Warszawie – przyznają zgodnie. Wracają przede wszystkim tam, gdzie jest "w miarę bezpiecznie". Zaznaczają, że choć syreny wyją w ich miejscowościach nawet kilkukrotnie w ciągu jednego dnia, to i do tego można się przyzwyczaić. 

Ułożenie życia na nowo w Warszawie też nie należało do najłatwiejszych. Wysokie koszty utrzymania i duży problem ze znalezieniem pracy sprawiły, że część Ukraińców zdecydowała się na powrót do ojczyzny. Tylko do Lwowa każdego dnia odjeżdża codziennie aż siedem wypełnionych po brzegi autobusów. 

– Po dwóch miesiącach zdecydowaliśmy się wrócić do domu. Mąż mówi, że w naszym mieście jest cicho i nie słychać bomb. Oczywiście, że się boję, ale ogromnie tęsknimy za domem i rodziną – mówią Irina (36 l.), Artur (7 l.) i Ewa (13 l.) Cherednichenko z miejscowości Sumy na północnym-wschodzie Ukrainy

- Nie obawiamy się powrotu naszych rodaków do domu. Państwo ukraińskie zadba o swoich obywateli i o ich bezpieczeństwo. Regiony, do których wracają uchodźcy, są bezpieczne i chronione przez wojsko ukraińskie – przekonuje w rozmowie z "Super Expressem" Maksym Muzyczko, pierwszy sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce.

Uchodźcy wracają do Ukrainy. Tłum podróżnych na Dworcu Zachodnim
Sonda
Czy Szpiegowo powinno zostać przeznaczone na mieszkania dla uchodźców z Ukrainy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE