Koronawirus. W szpitalach tymczasowych hula wiatr. Na Narodowym zaledwie kilku pacjentów, na Okęciu żadnego

2021-05-11 9:20
W szpitalach tymczasowych hula wiatr. Na Narodowym zaledwie kilku pacjentów, na Okęciu żadnego
Autor: st. szer. Wojciech Król, CO MON W szpitalach tymczasowych hula wiatr. Na Narodowym zaledwie kilku pacjentów, na Okęciu żadnego

Trzecia fala epidemii koronawirusa powoli zwalnia. Widać to także po obłożeniu łóżek w szpitalach. W poniedziałek, 10 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w całym kraju zajętych jest 16 tysięcy łóżek covidowych, a ponad 2 tysiące pacjentów korzysta z respiratorów. Pustkami świecą zaś szpitale tymczasowe - w placówce na Okęciu nie ma ani jednego zakażonego koronawirusem. Z kolei na Stadionie Narodowym przebywa zaledwie kilkudziesięciu pacjentów.

Tymczasowe szpitale covidowe zaczynają świecić pustkami. W poniedziałek rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego Jarosław Kowal poinformował, że w szpitalu tymczasowym na Okęciu, który podlega pod placówkę, nie przebywa ani jeden pacjent zakażony koronawirusem. W związku z tym szpital został zamknięty i przeszedł w stan pasywny. Wstrzymano też przyjęcia nowych pacjentów.

Według najnowszych informacji w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym także spada liczba hospitalizacji. W nocy z piątku na sobotę hospitalizowanych było 47 pacjentów na 138 uruchomione łóżka. W ciągu 10 dni szpitale 36 razy kontaktowały się ze szpitalem, a do hospitalizacji przyjęto 31 osób. Łącznie od początku działalności hospitalizowano 1830 osób.

Obecnie na terenie PGE Narodowego przygotowanych jest 550 miejsc dla osób chorych na COVID-19. Są one fizycznie gotowe do przyjmowania pacjentów. Wszystkie te łóżka mają dostęp do instalacji tlenowej. Placówka dysponuje personelem medycznym niezbędnym do zapewnienia opieki 318 pacjentom. Szpital prowadzi ciągłą rekrutację kadry medycznej oraz na bieżąco analizuje możliwości zwiększenia liczby pacjentów tak, by w sposób ciągły utrzymywać nadwyżkę wolnych miejsc w stosunku do potrzeb wynikających z pandemii COVID-19 na terenie województwa mazowieckiego.

Koronawirus na Mazowszu. Ile jest nowych zakażeń?

W poniedziałek, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 032 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 22 chorych z COVID-19, Od początku pandemii potwierdzono tę chorobę u ponad 2,8 mln osób. Dla ponad 70 tys. z nich zakończyła się ona śmiercią.

Na Mazowszu w ciągu ostatniej doby wykryto 320 nowych przypadków zakażenia, nikt nie zmarł. W samej tylko Warszawie potwierdzono 129 nowych zakażeń. Wykonano ponad 3 tysiące testów, kwarantanną objętych jest ponad 7 tysięcy mieszkańców.

Tak od środka wygląda walka z koronawirusem. Pacjentka opowiada o dramacie w szpitalu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE