Buspasy

i

Autor: manolofranco/cc0/pixabay.com Motocykliści wjeżdżają na buspasy

Wielkie plany urzędników

W Warszawie powstanie 17 nowych buspasów. Zobacz dokładne lokalizacje

2022-10-14 20:03

W Warszawie powstanie kilkanaście nowych buspasów. Podczas wielkiego sporu na temat korków powstających przez uruchomienie kolejnych pasów umożliwiających pierwszeństwo dla autobusów, warszawscy drogowcy planują wytyczyć kolejne nitki w stolicy. Na liście jest 17 lokalizacji, które przedstawiamy w naszej galerii. Znajdziesz ją w artykule.

Obecne buspasy w Warszawie

W Warszawie jest obecnie 76 km wydzielonych pasów dla komunikacji miejskiej. Dodatkowo niektóre odcinki ulic (np. fragmenty Traktu Królewskiego, ulicy św. Wincentego na odcinku Matki Teresy z Kalkuty – Niwa) są dostępne wyłącznie lub przede wszystkim dla autobusów (łącznie ponad 2,6 km). Ponadto autobusy na niektórych fragmentach poruszają się wspólnym torowiskiem tramwajowo-autobusowym – tak jest w al. Solidarności i na ulicy 11 Listopada (łącznie 5,7 km).

Buspasy receptą na opóźnienia podczas remontów?

Warszawscy urzędnicy w ostatnim czasie stwierdzili, że buspasy to także dobre rozwiązanie na czas remontów i inwestycji. Są wytyczone np. w rejonie prowadzonych prac przy budowie linii tramwajowej do Wilanowa. Powstało 2,5 km buspasów na ul. Belwederskiej, Dolnej i Puławskiej. Sieć buspasów powstała też np. przy okazji remontu wiaduktów trasy Łazienkowskiej.

Buspasy nie tylko dla autobusów

Wraz z rozwojem sieci warszawskich buspasów zwiększyła się także liczba pojazdów, które mogą z nich korzystać. Mogły z nich korzystać pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego i Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych oraz taksówki. Od 2020 roku mogą nimi także jeździć karetki oraz motocykle (ale tylko na tych specjalnie oznaczonych buspasach, choć docelowo będzie to dotyczyło wszystkich).Ponad połowa buspasów obowiązuje całodobowo przez cały tydzień. Pozostałe funkcjonują zazwyczaj w godzinach szczytu komunikacyjnego w dni robocze.

17 nowych lokalizacji dla buspasów w Warszawie

Warszawscy urzędnicy zauważyli, że uruchomienie buspasów powoduje zwiększenie korzystania z komunikacji miejskiej pasażerów. Idąc tym tropem chcą wytyczyć kolejne nitki w stolicy. We wrześniu ratusz ogłosił przetarg na opracowanie "Analizy funkcjonowania pasów autobusowych w Warszawie wraz z pierwszym etapem programu rozwoju". Co prawda postępowanie niedawno trzeba było unieważnić, bo firma badawcza zaproponowała cenę przekraczającą kosztorys, ale z dokumentacji dowiadujemy się, że plany urzędników dotyczące nowych buspasów są ambitne. Rozważają je aż w 17 lokalizacjach. Przedstawiamy je w specjalnie przygotowanej do tego galerii, która znajduje się poniżej.

VIBE będzie wydawał dźwięki. W Warszawie powstanie nowy biurowiec

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki