Warszawa: Dlaczego na warszawskich tramwajach i autobusach wywieszono flagi? Znamy powód!

i

Autor: um.warszawa.pl flagi na autobusie miejskim

Warszawa: Dlaczego na warszawskich tramwajach i autobusach wywieszono flagi? Znamy powód!

2020-11-30 17:44

Już w niedzielę 29 listopada mieszkańcy Warszawy mogli dostrzec na stołecznych tramwajach i autobusach wywieszone flagi. Widoczne są one również w poniedziałek. Dlaczego w ostatnich dniach listopada flagi zdobią pojazdy komunikacje miejskiej? Z czym to się wiąże? Sprawdziliśmy to! Chodzi o ważne historyczne wydarzenie.

Flagi na warszawskich tramwajach i autobusach

W niedzielę 29 listopada warszawiacy mogli główkować, dlaczego na pojazdach komunikacji miejskiej wywieszono biało-czerwone flagi. Co ciekawe, tak udekorowane autobusy i tramwaje kursują po Warszawie również w poniedziałek. Coś się wydarzyło? O czymś zapomnieliśmy? Stołeczny ratusz przypomina: "W tym roku przypada 190 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Było to polskie powstanie narodowe przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu. Wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku i trwało do 21 października 1831 roku".

Warszawa pamięta!

To właśnie z okazji rocznicy tego historycznego wydarzenia na pojazdach transportu miejskiego pojawiły się biało-czerwone flagi. Warszawa pamięta! - Z okazji 190 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, zdecydował o umieszczeniu 29 i 30 listopada na pojazdach komunikacji miejskiej flag państwowych i flag m.st. Warszawy - poinformował Urząd Miasta.

Kiedy wieszane są flagi państwowe?

Należy pamiętać, że flag nie wywiesza ze względu na własne "widzimisię". Flagi państwowe i flagi m.st. Warszawy są umieszczane na pojazdach komunikacji miejskiej jedynie 13 razy w roku.

  • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej
  • 24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej i flaga m.st. Warszawy
  • 19 kwietnia - obchody rocznicowe Powstania w Getcie Warszawskim - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej i flaga m.st. Warszawy
  • 1 maja - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej
  • 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej
  • 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej i flaga m.st. Warszawy
  • 8 maja - Narodowy Dzień Zwycięstwa - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej
  • 9 maja - Dzień Europy - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej i flaga Unii Europejskiej
  • od 30 lipca do 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej i flaga m.st. Warszawy
  • 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej
  • 31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej i flaga m.st. Warszawy
  • 16 października - Dzień Papieża Jana Pawła II - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej i flaga m.st. Warszawy
  • 11 listopada - Święto Niepodległości - flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawski ratusz przypomina, że flagi są wywieszane również w dniach żałoby narodowej ogłoszonej przez właściwe uprawnione organy. Wówczas flagi są dodatkowo przystrojone kirem. - W szczególnie uzasadnionych przypadkach - jak w przypadku 190 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego - Prezydent m.st. Warszawy może zdecydować o umieszczaniu flag: państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, m.st. Warszawy lub innej - tłumaczy Urząd Miasta.

Alicja Tracz nie wygrała Eurowizji: Co dalej z karierą małej Ali?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki