Warszawa: Duże zmiany w komunikacji. Trzaskowski uruchamia nocne metro, będą dodatkowe kursy

2021-05-11 12:45
Warszawa: Duże zmiany w komunikacji. Trzaskowski uruchamia nocne metro, będą dodatkowe kursy
Autor: Amadeusz Calik Warszawa: Duże zmiany w komunikacji. Trzaskowski uruchamia nocne metro, będą dodatkowe kursy

W najbliższy weekend ponownie na tory wyjadą nocne pociągi metra - poinformował we wtorek Warszawski Transport Publiczny. Z kolei od poniedziałku zwiększona zostanie częstotliwość kursowania tramwajów - czytamy w komunikacie stołecznego ratusza. Kursy zostały zawieszone ze względu na pandemię koronawirusa i zmniejszone potrzeby przewozowe. Od 15 maja otwierają się natomiast lokale gastronomiczne i władze spodziewają się sporego ruchu w godzinach wieczornych.

Wracają nocne kursy metra

We wtorek na stronie internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego opublikowano komunikat dotyczący sporych zmian w komunikacji miejskiej. Wszystko z powodu rządowej zapowiedzi znoszenia  kolejnych epidemicznych ograniczeń. Władze zapowiadają zmiany rozkładów jazdy stołecznej komunikacji. Już w najbliższy weekend, w nocy z 14 na 15 maja ponownie na tory wyjadą nocne pociągi metra. - Pasażerów będą woziły z piątków na soboty oraz z sobót na niedziele. To w sumie ponad 30 kursów na każdej linii wykonywanych od północy do ok. godz. 3 rano - zapowiedział WTP.

Zwiększona częstotliwość kursowania tramwajów w Warszawie

Kolejne zmiany planowane są od poniedziałku 17 maja. Tego dnia do swoich podstawowych rozkładów wrócą tramwaje. Składy linii magistralnych: 1, 2, 9, 17 (wraz z linią 41) i 33 podjadą na przystanki co cztery minuty w szczycie, a poza szczytem - co sześć. Tramwaje linii zwykłych: 3, 4, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 31 i 35 zabiorą pasażerów odpowiednio co osiem i 12 minut - wyliczono w komunikacie WTP.

Zmiany dotkną też linii autobusowych 133, 135 i 522, które wrócą do podstawowych rozkładów jazdy w dni powszednie. 

Poinformowano również, że od 15 maja zmienią się także ograniczenia w liczbie pasażerów. "W pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego będzie mogło podróżować tyle osób, ile wynosi 50 proc. wszystkich miejsc - siedzących i stojących - w pojeździe. Połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna" - zaznaczono.

Koronawirus w Warszawie. Jaki limit miejsc w autobusach, tramwajach i metrze?

Wskazano, że do autobusu 18-metrowego (przegubowego - PAP) będzie mogło wsiąść, w zależności od typu pojazdu, 65-90 osób; autobus 12-metrowy zabierze 35-58 osób. "Skład tramwajowy, także w zależności od typu, przewiezie od 66 do 127 pasażerów. Pociąg metra zabierze ok. 600-750 pasażerów. Przy każdych drzwiach będą informacje z podaną maksymalną liczbą osób jaka może podróżować tym konkretnym pojazdem" - wyjaśniono w komunikacie.

W pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego nadal trzeba będzie zakrywać maseczką usta i nos. Dla wspólnego bezpieczeństwa zachowujmy odpowiedni dystans od innych podróżnych, planujmy podróż, tak aby była jak najkrótsza. W dalszym ciągu pierwsze drzwi pojazdów pozostają zamknięte, a przednia część jest oddzielona, aby zachować należyty odstęp od kabiny prowadzącego.

Majowa śnieżyca w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE