Warszawa dziękuje powstańcom. Trzaskowski: "To nasi bohaterowie"

2021-07-29 19:15
Paczki dla powstańców
Autor: Facebook, Rafał Trzaskowski

W tym roku wypada już 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W 1944 roku powstańcy dzielnie stawiali opór okupującym stolicę wojskom niemieckim. Kolejne pokolenia mają dług wdzięczności wobec tych, którzy walczyli za wolność. Władze Warszawy w symboliczny sposób dziękują swoim bohaterom. Żyjący powstańcy otrzymali paczki z upominkami i smakołykami.

Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie. Warszawscy powstańcy dzielnie stawiali opór okupującym stolicę wojskom niemieckim. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17, a walka o wolność trwała 63 dni.

W tym roku przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy zaplanowano około 250 wydarzeń związanych z uczczeniem pamięci wydarzeń z 1944 roku. W czwartek, 29 lipca, uroczyście został wkopany kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Podczas uroczystości Wanda Traczyk-Stawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy mówiła, że "Warszawa ma być miastem pokoju, a ten straszy cmentarz, ma wołać o pokój na świecie".

O powstańcach i ich oddaniu walce o lepsze jutro pamiętają władze Warszawy. "Powstańcy to nasi bohaterowie. Dlatego staramy się im odwdzięczyć za poświęcenie na rzecz Warszawy" - poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent miasta.

W tym roku żyjący uczestnicy powstania Warszawskiego otrzymali symboliczne paczki z upominkami i smakołykami. "Sam miałem przyjemność i zaszczyt wręczyć je Zofii Bogdan i Halinie Jędrzejewskiej. Dziękuję. Za wszystko" - przekazał Trzaskowski.

Jak poinformował prezydent Warszawy, niektórzy obdarowani powstańcy w podziękowaniu przychodzą z rewizytą do ratusza. "W ratuszu spontanicznie odwiedzili mnie Zofia Czekalska "Sosenka" i Krzysztof Przelaskowski "Struś". Dziękuję!" - napisał w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.

Dwa tysiące nowych zdjęć Warszawy z lotu ptaka! Tak wyglądała stolica po Powstaniu Warszawskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE