Warszawa jest EKO! Ratusz chwali się inwestycjami

i

Autor: um.warszawa.pl zdjęcie ilustracyjne

Warszawa jest EKO! Ratusz chwali się inwestycjami

2021-01-12 16:05

Początek nowego roku to czas podsumowań tego, co już udało się osiągnąć. Stołeczny ratusz również postanowił pochwalić się sukcesami z 2020 roku. Jak się okazuje, Warszawa jest niezwykle ekologicznym miastem! Zakup zeroemisyjnych autobusów i rozbudową sieci ładowarek to tylko nieliczne z inwestycji wpływających na środowisko.

Warszawa jest EKO

Z nowym rokiem pora przyjrzeć się inwestycjom zrealizowanym w Warszawie w roku 2020. Stołeczny ratusz przedstawił statystyki, z których wynika, że miasto stawia przede wszystkim na transport ekologiczny. “Wystarczy 10 elektrycznych autobusów, aby do atmosfery trafiało dziennie co najmniej 2 tony C02 mniej! Dlatego w @warszawa #SpełniamyObietnice i inwestujemy w nowoczesny, przyjazny środowisku transport publiczny - nawet w niezwykle trudnym 2020 r. Oto nasz eko rok w transporcie!” napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski, prezydent miasta.

Ekologiczne autobusy miejskie

W 2020 roku została zrealizowana umowa na autobusy elektryczne zawarta rok wcześniej. Chodzi o podpisany w 2019 roku "kontrakt stulecia", czyli umowę na dostawę aż 130 przegubowych autobusów elektrycznych Solaris Urbino 18 Electric. Oznacza to, że aktualnie w warszawskiej flocie autobusowej są 162 takie pojazdy! - Aby móc efektywnie eksploatować elektrobusy, intensywnie pracujemy nad rozbudową sieci ładowarek wtyczkowych i dotykowych. Już w tej chwili w zajezdniach działa ponad 150 ładowarek wtyczkowych plug-in oraz trzy ładowarki dużej mocy zasilające pojazdy przez pantograf. Wspomagają je trzy ładowarki pantografowe na krańcach Spartańska i Konwiktorska. Niedługo ich liczba ulegnie zwielokrotnieniu. Na pętlach Szczęśliwice i Chomiczówka oraz na terenie MZA przy Włościańskiej gotowe już urządzenia czekają na włączenie do sieci elektrycznej. Niebawem autobusy zaczną ładować się na pętlach Esperanto i Nowodwory – tam sieć przyłączeniowa już działa, a w najbliższym czasie wkroczą ekipy budowlane, które ustawią ładowarki - przekazał Maciej Dziubiński z Urzędu Miasta.

Eko metro w Warszawie

Największym w historii zamówieniem ekologicznych składów może pochwalić się również Metro Warszawskie. - Na początku 2020 r. podpisaliśmy umowę na dostawę 37 fabrycznie nowych składów. Metro Warszawskie będzie również mogło skorzystać z prawa opcji i zwiększyć zamówienie o kolejnych osiem pociągów - przekazał Maciej Dziubiński. - W pociągach, które dostarczy konsorcjum firm Skoda Transportation i Skoda Vagonka istotnym z punktu widzenia ekologii i kosztów eksploatacji pociągów jest system rekuperacji, czyli odzysku energii. Podczas hamowania pociągi oddają energię elektryczną do tzw. trzeciej szyny, zaś ruszając wykorzystują ją do rozruchu bez konieczności poboru z sieci zewnętrznej. Będzie to miało wpływ na oszczędności w zużyciu energii, na czym skorzysta środowisko - wyjaśnił.

SKM w trosce o środowisko

Również Szybka Kolej Miejska ma swój wkład w troskę o środowisko. Zakupionych zostało bowiem 21 nowoczesnych pociągów, które pozwolą na uruchomienie kolejnych połączeń, a także zapewnią dodatkowe miejsca dla pasażerów w godzinach szczytu. Jak przekazał stołeczny ratusz, pociągi z nowosądeckiego Newagu dotrą do Warszawy do końca listopada 2022 roku. Jak zatem SKM wpływa na jakość środowiska? - Pociągi SKM przewożą ponad 22 mln pasażerów rocznie i stanowią istotny element Warszawskiego Transportu Publicznego. Można nimi podróżować po Warszawie, dojechać do Lotniska Chopina i podwarszawskich miejscowości: Otwocka, Legionowa, Radzymina, Sulejówka, Miłosny czy Pruszkowa - tym samym rezygnując z podróży samochodem - wyjaśnił Maciej Dziubiński.

Ekologiczna jazda tramwajem

Do Warszawy trafią również nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje. Dostawy będą podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupią 123 tramwaje (zostaną one dostarczone do końca 2022 roku), a w ramach opcji możliwy będzie zakup kolejnych 90 (te pojawiają się w Warszawie do końca 2023 roku). - Poza zakupem ekologicznych składów, Tramwaje Warszawskie zazieleniają również kolejne torowiska. Tylko w 2020 roku zazieleniliśmy ponad 3 km torowisk, a w najbliższych latach powstanie kolejnych 20 km zielonych tras! - przekazał Maciej Dziubiński. Zielone torowiska nie tylko dodają uroku Warszawskim ulicom, ale również obniżają poziom dźwięków wydawanych przez tramwaje nawet o kilka decybeli, oczyszczają powietrze i obniżają temperaturę (ziemia, na której rośnie zieleń, wchłania wilgoć i obniża temperaturę otoczenia).

Co więcej, na 145 z ponad 250 skrzyżowań w Warszawie, przez które przejeżdżają tramwaje, jest już tramwajowa zielona fala. Tym samym tramwaj jedzie nawet o kilka minut krócej. - Za sprawą redukcji zużycia energii, priorytety dla tramwajów to także większa korzyść dla środowiska. Przeprowadzone badanie wykazało, że po wyłączeniu priorytetu na ul. Marymonckiej, zużycie energii przez tramwaje wzrosło na tym konkretnym odcinku trasy o 13 proc. - wytłumaczył Maciej Dziubiński. Dodatkowo pod koniec 2020 roku ogłoszono przetarg na budowę nowej zajezdni tramwajowej na Annopolu. - Zajezdnia Annopol jako pierwsza w Polsce zasilana będzie w tak dużym stopniu z przyjaznych środowisku, odnawialnych źródeł energii. Będą to m.in. pompy ciepła i ogniwa słoneczne. Dodatkowo zaplanowano magazynowanie wody deszczowej w zbiornikach i wykorzystywanie jej do mycia placów, pojazdów, spłukiwania toalet i podlewania terenów zielonych - przekazał stołeczny ratusz.

Całe Ząbki opłakują zamordowanego sklepikarza

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki