Warszawa: Radni PiS HUKNĘLI na Trzaskowskiego. Prezydent musi się tłumaczyć, pilna narada

Rafał Trzaskowski wrócił do Ratusza
Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Rafał Trzaskowski wrócił do Ratusza

W czwartek odbędzie się specjalna sesja rady miasta dotycząca wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego związanego z tzw. uchwałami śmieciowymi. Podczas sesji zostanie przedstawiona informacja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w tej sprawie. Sesję zwołano na wniosek radnych PiS.

Chodzi o ustalenie różnych opłat w zależności od rodzaju zabudowy, w którym znajduje się gospodarstwo domowe, co zdaniem sądu naruszyło przepisy. Orzeczenie WSA zapadło 27 stycznia tego roku. Sąd rozpoznawał wówczas skargę Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Praga" w przedmiocie sposobu ustalania opłat za gospodarowanie odpadami. W uzasadnieniu skargi spółdzielnia wskazała, że w wyniku nowych przepisów miesięczna stawka opłaty od jednego gospodarstwa domowego wzrasta średnio o 253 proc., w tym dla jednoosobowych gospodarstw aż o 550 proc.

NIE PRZEGAP: Grożą Trzaskowskiemu ŚMIERCIĄ?! Prezydent jest przerażony. Chodzą za nim krok w krok [ZDJĘCIA]

- Z naszej strony zapowiadamy kasację tego wyroku do NSA – informowała wcześniej rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Rafał Trzaskowski będzie się tłumaczył 

W środę stołeczny magistrat poinformował, że w czwartek odbędzie się specjalna sesja rady miasta dot. wyroku WSA związanego z tzw. uchwałami śmieciowymi. Podczas sesji zostanie przedstawiona informacja prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. Jak podano, ma ona związek "z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie nieważności uchwały z dnia 12 grudnia 2019 (...) roku ws. ustalenia sposobu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, na temat wysokości wpływów opłat, które zostały pobrane bez właściwej podstawy prawnej (jeżeli orzeczenie się uprawomocni), sposobów pokrycia, powstałej w wyniku konieczności zwrotu tej kwoty, straty finansowej w budżecie m. st. Warszawy oraz na temat podjętych środków, aby zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości".

Sesja na wniosek PiS

Sesję zwołano na wniosek radnych PiS. Wniosek w tej sprawie radni zapowiadali już pod koniec lutego. - Będziemy żądali sesji nadzwyczajnej ws. uchwał śmieciowych - informowali wtedy radni tego klubu.

Rada Warszawy uchwaliła nowe stawki 12 grudnia 2019 r. Przepisy weszły w życie 1 marca 2020 r. Zgodnie z nimi stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wynosi 94 zł, a z mieszkania w bloku czy kamienicy - 65 zł. W razie niesegregowania śmieci opłaty są dwukrotnie większe, czyli wynoszą odpowiednio 188 oraz 130 zł.

Orzekając w tej sprawie, Wojewódzki Sąd Administracyjny ocenił, że do istotnych wad uchwały należy m.in. naruszenie przepisów wyznaczających kompetencję organów samorządu do podejmowania uchwał oraz naruszenie podstawy prawnej podjętej uchwały.

Jedna stawka

Sąd nie podzielił zarzutu, zgodnie z którym miasto nie podało rzetelnych danych przemawiających za podwyżką. WSA uznał też, że - zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - Rada Warszawy miała prawo ustalić stawkę należną od gospodarstwa domowego - jedną z czterech dopuszczalnych metod obliczania opłat za gospodarowanie odpadami. "Rada działała w oparciu o delegację ustawową, która dopuszcza zastosowanie takiej metody i tym samym nie czyni jej działań niezgodnym z prawem" - uznano.

WSA wskazał jednak, że rady gmin mogą różnicować stawki opłat tylko w takim zakresie, w jakim pozwala im na to właściwy przepis. - Ustawodawca zdecydował, że w przypadku metody od gospodarstwa domowego powinna być uchwalona jedna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami (...) Tymczasem Rada w zaskarżonej uchwale ustaliła dwie stawki, przyjmując jako dodatkowe kryterium rodzaj zabudowy, w którym znajdują się gospodarstwa domowe. Inna stawka przewidziana została dla gospodarstwa domowego zabudowy jednorodzinnej oraz inna dla wielorodzinnej. Rada uchwaliła zatem dwie stawki opłaty od gospodarstwa domowego - wskazał sąd.

Od 1 kwietnia tego roku w Warszawie ma wejść w życie kolejny sposób naliczenia opłat uzależniający wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od zużycia wody. Na uchwałę w tej sprawie skargę do sądu administracyjnego złożyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie; skarga nie została jeszcze rozpoznana.

Armagedon w centrum Warszawy. Rozkopują plac Pięciu Rogów. Zaskoczeni kierowcy w kolejce po mandaty!
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE