Warszawa. Zmiany w kursowaniu autobusów

i

Autor: ZTM zdjęcie ilustracyjne

Warszawa. Ratusz potwierdza. Będą zmiany w kursowaniu autobusów

2021-01-16 13:00

Już od poniedziałku uczniowie klas I-III wracają do nauczania stacjonarnego. Ratusz poinformował, że na stołeczne drogi wyjadą autobusy miejskie, które zawiozą najmłodszych uczniów do szkół. Jakie zmiany w związku z tym czekają warszawiaków? Sprawdziliśmy, co zmieni się w rozkładach jazdy od 18 stycznia!

Dzieci wracają do szkół

Ferie już się kończą, a od poniedziałku uczniowie klas I-III wracają do szkół. W poniedziałek 11 stycznia rząd zadecydował bowiem, że najmłodsi uczniowie mogą bezpiecznie uczyć się stacjonarnie. Pozostali uczniowie będą nadal uczyć się w trybie zdalnym, co najmniej do 31 stycznia. - Decyzją rządu 18 stycznia uczniowie klas I-III wracają do szkół. Jako @warszawa deklarujemy pełną współpracę w możliwie najlepszym przygotowaniu szkół na powrót uczniów. Razem z Sanepidem prowadzimy od wczoraj akcję testowania nauczycieli i pracowników szkół pod kątem COVID - zapewnił we wtorek Rafał Trzaskowski.

- To kolejna dziwna decyzja. Epidemia trwa, szczepienia trwają i nie objęły jeszcze nauczycieli. Bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla nauczycieli klas 1-3 dopiero się rozpoczęły i potrwają jeszcze do końca tego tygodnia. Nie znamy wyników testów przesiewowych, a one mogą mieć znaczny wpływ na układanie planów lekcji. Nie wiemy, czy uczniowie mają realizować podstawy programowe, skoro zaleca się, aby z jednym oddziałem pracował jeden pedagog. Nie zaszczepiono nauczycieli i zgodnie z deklaracjami rządu rejestracja tej grupy do szczepień to dopiero koniec marca, początek kwietnia. Mamy zatem uzasadnione wątpliwości czy powrót uczniów klas I-III wynika z przemyślanych, opracowanych przez ekspertów scenariuszy działań, czy powtarzamy sytuację z września - stwierdziła Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

W związku z powrotem najmłodszych uczniów do szkół, warszawiaków czekają zmiany w rozkładzie jady pojazdów komunikacji miejskiej. - Musieliśmy dostosować Warszawski Transport Publiczny do takiej organizacji pracy oświaty - zapewnić dojazd do szkół, ale dla mniejszej niż w normalnych warunkach liczby pasażerów. Będziemy prowadzili badania i analizy napełnień pojazdów WTP, aby elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację - poinformował Maciej Dziubiński ze stołecznego ratusza.

Autobusy wracają na trasy

Od 18 stycznia na swoje trasy wrócą autobusy linii szkolnych, czyli 304, 320, 323, 332 i 379. Dodatkowo, pod szkoły będą również podjeżdżały autobusy linii:

  • 153 (do przystanku Czerwonych Beretów)
  • 163 i 164 (na ulicę Uprawną)
  • 201 pojadą ulicami Piastów Śląskich i Żołnierzy Wyklętych

Co więcej, autobusy linii 154, które w okresie ferii dojeżdżały do Fortu Radiowo zamiast zawieszonych autobusów linii 320, zostaną stamtąd wycofane. Jeśli zaś chodzi o autobusy linii 523 i 709, od poniedziałku będą one jeździły z większą częstotliwością.

Jeszcze więcej zmian

Pasażerowie muszą liczyć się również z innymi zmianami w kursowaniu autobusów miejskich. Od 18 stycznia:

  • autobusy linii 228 dojadą do przystanku Wagonownia
  • na trasy nie wyjadą autobusy linii: 200, 206, 321, 339
  • pomiędzy szczytami nie będą kursowały autobusy linii: 207, 314, 338 i 340
  • według zmienionych rozkładów jazdy będą kursowały autobusy linii: E-2, 105, 114, 122, 133, 135, 140, 149, 165, 182, 194, 212, 218, 222, 308, 365, 401, 504, 507, 516 i 522

Warto również wspomnieć, że w weekendy nie wyjadą na tory składy linii 11 i 31. Jeśli zaś chodzi o metro, od poniedziałku w godzinach szczytu w dni powszednie będzie ono kursowało co 2 min 50 s na linii M1 i co 3 min 30 s na linii M2.

Więcej Punktów Obsługi Pasażerów

- Od poniedziałku 18 stycznia czynnych będzie więcej Punktów Obsługi Pasażerów. W dni powszednie czynnych będzie 14 POP: Żelazna 61, Metro Młociny, Metro Politechnika, Metro Księcia Janusza, Metro Trocka, Metro Ratusz-Arsenał, Metro Dworzec Wileński, Metro Centrum, Metro Imielin, Metro Służew, Dworzec Wschodni, Dworzec Centralny, Dworzec Zachodni, Metro Świętokrzyska (linia M1); a w soboty pięć: Metro Centrum, Metro Politechnika, Metro Ratusz-Arsenał, Metro Dworzec Wileński, Metro Imielin - informuje stołeczny ratusz.

Szczury u Trzaskowskiego! Kopią dołki przed ratuszem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany