WARSZAWSKIE CZWARTKI. Toast kranówką w całej Warszawie

2015-11-26 1:00

Codziennie warszawiacy zużywają blisko 300 milionów litrów wody. Z warszawskich wodociągów wodę można pić prosto z kranu – jest czysta i smaczna. Każdy zwiedzający warszawskie filtry jest częstowany szklanką czystej wody prosto „z produkcji" i jest to ta sama woda, która płynie w miejskiej sieci. Pacjenci Szpitala Praskiego piją wodę z kranu, a w warszawskich szkołach montowane są źródełka, z których uczniowie mogą napić się kranówki. Jak to możliwe?

Chloru coraz mniej

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sukcesywnie modernizuje swoje zakłady uzdatniające wodę dla Warszawy. Teraz każdy z nich jest wyposażony w nowoczesne i efektywne układy technologiczne i z kranów płynie woda nieustępująca jakością tej w krajach zachodniej Europy. Od kilku lat działają już instalacje do ozonowania pośredniego i filtrów węglowych w lewobrzeżnej części miasta, niedawno podobne urządzenia uruchomiono na Pradze, przy ul. Brukselskiej. Chlor stosowany do dezynfekcji został zamieniony na dwutlenek chloru, którego dawka dzięki ozonowaniu wody i filtracji węglowej jest systematycznie ograniczana.

– Dzięki modernizacji, a przede wszystkim zastosowaniu nowoczesnych technologii, z wody tutaj uzdatnionej w ciągu najbliższych tygodni zostanie wyeliminowany chlor. A to głównie on wpływał na pogorszenie jej smaku i zapachu – zapowiedziała na początku listopada Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Jak uzdatniana jest woda

Woda pobierana jest spod Wisły za pomocą perforowanych przewodów (drenów), ułożonych siedem metrów poniżej dna. Po procesie infiltracji przez naturalne złoże piaskowo-żwirowe, którym jest dno rzeki, woda poddawana jest napowietrzaniu w aeratorach, a następnie filtracji pospiesznej. Proces uzdatniania został uzupełniony o ozonowanie pośrednie – dawki ozonu wprowadzane są do wody w czterech równoległych liniach ozonowania za pomocą tzw. dyfuzorów, a czas kontaktu wody z ozonem wynosi ok. 10 minut. Następnie woda poddawana jest filtracji na dwumetrowej warstwie granulowanego węgla aktywnego. Dzięki przeprowadzonym modernizacjom z wody jeszcze skuteczniej usuwane są cząstki organiczne. Właśnie dlatego chlor został zastąpiony dwutlenkiem chloru, którego dawka jest zmniejszona do niezbędnego minimum.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE