Warszawskie ścieki popłyną mostem Północnym! Wiemy kiedy to się stanie!

2019-09-11 18:10 MN/PRA
Ostatnie poprawki przy moście Północnym
Autor: Marek Zieliński/Super Express Ostatnie poprawki przy moście Północnym

Rurociąg na moście pontonowym do końca tygodnia przejmie 100 procent ścieków. Ale może funkcjonować tylko do później jesieni. Miasto zapowiada, że do końca października wybuduje i położy rurociąg zastępczy na jezdni mostu Północnego. Kierowcy nie będą zadowoleni!

Do Wisły spływa coraz mniej ścieków: rurociąg na moście pontonowym przez kilka godzin dziennie przyjmuje już 100 proc. ścieków i przekazuje do oczyszczalni Czajka. Eksperci z Wojskowej Akademii Technicznej na bieżąco monitorują przepływ ścieków. A jak zapowiadają Wody Polskie do końca tygodnia osiągnie pełną wydajność i wtedy całość ścieków z lewobrzeżnej Warszawy trafi do oczyszczalni.

Jednak rurociąg na pontonach może bezproblemowo funkcjonować tylko do zimy, a więc maksymalnie dwa miesiące. Przez ten czas nie uda się naprawić awarii w głównym kolektorze pod dnem Wisły. Ratusz podjął więc decyzję jak rozwiązać problem w dłuższej perspektywie.

- Do końca października zostanie wybudowany zastępczy rurociąg na moście Marii Curie-Skłodowskiej - zapowiedział rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa. 

Stołeczni urzędnicy czekają teraz na pozwolenie inspektora nadzoru budowlanego. Jeśli je uzyskają, zapowiadają, że w ciągu pięciu tygodni puszczą rurociąg ze ściekami po jezdni mostu.

Oznacza to jednak, że jezdnia w kierunku Huty Warszawa zostanie zwężona o jeden pas! Kierowcy na pewno nie będą zadowoleni. Ich jedynym pocieszeniem może być świadomość, że ten rurociąg też będzie tymczasowy: zniknie, kiedy kolektor główny zostanie wreszcie wyremontowany.