Wasze psy i koty mogą na to reagować. Nie pozwólcie im na to! Jest apel wojewody

i

Autor: Donkeyzonk/cc0; IlonaBurschl/cc0 - oba Pixabay.com W sobotę, 10 września, ruszyło jesienne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego

Uwaga na szczepionkę na wściekliznę

Wasze psy i koty mogą na to reagować. Nie pozwólcie im na to! Jest apel wojewody

2022-09-10 17:06

W sobotę, 10 września, ruszyło jesienne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Z uwagi na to, że w poprzednim roku na Mazowszu ujawniono aż 110 przypadków choroby, którą zdiagnozowano także u kotów, szczepionka będzie wykładana i zrzucana na całym Mazowszu. Niestety, ale mogą na nią reagować także psy i koty.

Wasze psy i koty mogą na to reagować. Nie pozwólcie im na to! Jest apel wojewody

Od 10 do 24 września potrwa jesienne szczepienie lisów w województwie mazowieckim. Jeszcze kilka lat temu na Mazowszu nie było ani jednego przypadku choroby, ale w ostatnim czasie liczba zakażonych zwierząt gwałtownie wzrosła. W ub.r. było ich 110, a w obecnym - 30, z czego wściekliznę ujawniono m.in. u domowych kotów. Z tego względu szczepionka trafi do wszystkich powiatów województwa mazowieckiego, co niestety niesie ze sobą pewne zagrożenia. Jest ona szkodliwa zarówno dla człowieka, jak i psów i kotów, które może wabić swoim zapachem. Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, "szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki Lysvulpen umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym". Jest ona wykładana ręcznie i zrzucana z samolotów na lasy, łąki i pola, z wyłączeniem zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Działa ona tylko na lisy, dlatego wojewoda mazowiecki apeluje, by chronić przed nią koty i psy i pod żadnym pozorem nie brać jej do rąk.

Czytaj też: Proboszcz spod Garwolina miał popełnić samobójstwo. "Niejasne okoliczności" i "rany kłute"

- Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii - MUW w Warszawie.

Sonda
Czy bierzesz zwierzęta ze schroniska?
Lublin: 54-latka zatrzymana za handel ludźmi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki