Wiadukty Trasy Łazienkowskiej sypią się też na Pradze. Ich stan jest katastrofalny. Będzie kolejny remont? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-05-25 11:30
Trasa Łazienkowska sypie się też po praskiej stronie
Autor: MAREK KUDELSKI Trasa Łazienkowska sypie się też po praskiej stronie

Dwa lata i osiem miesięcy - tyle ma trwać remont wiaduktów trasy Łazienkowskiej, z których od długiego już czasu odpadają wielkie płaty betonu. Drogowcy mówią jednak jedynie o tym odcinku zlokalizowanym na wysokości Agrykoli. Dziennikarze „Super Expressu” zauważyli jednak, że po drugiej stronie Wisły stan trasy jest praktycznie identyczny, jednak tu już o naprawie się nie mówi.

Głośno zapowiadany przez stołeczny ratusz remont wiaduktów trasy Łazienkowskiej na wysokości Agrykoli utknął w biurokratycznej papierologii. W kwietniu Zakład Miejskich Inwestycji Drogowych tłumaczył „Super Expressowi”, że oferta szwedzkiej firmy Skanska jest niepokojąca i musi ją przeanalizować. Pojawił się niecodzienny problem - jak określili urzędnicy - „rażąco niskiej ceny” oferowanej przez wykonawcę. Do remontu jednak w końcu kiedyś dojdzie i będzie to nie byle jaki remont. W planach jest całkowite zburzenie wiaduktów i zbudowanie ich od nowa. Prawie trzyletnia inwestycja z pewnością uprzykrzy życie kierowcom. 

Prace obejmują zaś tylko część trasy Łazienkowskiej w okolicy Agrykoli. Dziennikarze „Super Expressu” odkryli jednak, że po „praskiej” stronie, stan techniczny wiaduktów nad ul. Paryską również pozostawia wiele do życzenia. Z budowli wystają zardzewiałe druty zbrojeniowe, widać dziury po odpadniętych kawałkach betonu, gdzieniegdzie przechodniów i auta chroni prowizoryczna siatka zabezpieczająca. O remoncie tej części trasy jednak urzędnicy nie mówią. Dlaczego? 

- Trasa Łazienkowska to duża i mocno obciążana ruchem droga, której przebudowa m.in. z powodu kosztów i wpływu na sytuację ruchową w mieście jest realizowana odcinkami. W tym roku ruszy przebudowa wiaduktów nad Parkiem Agrykola (potrwa 32 miesiące) i przygotowujemy się do kolejnej inwestycji na Trasie Łazienkowskiej, obejmującej remont wiaduktów nad ul. Paryską. Prace nad dokumentacją projektową są już zaawansowane i przewidujemy, że jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na roboty budowlane - wytłumaczyła Agata Choińska-Ostrowska z ZMID. 

Mowa o pracach nazwanych przez urzędników budową ekranów akustycznych w ciągu al. Stanów Zjednoczonych na odc. od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej. Przy okazji właśnie tej inwestycji ma zostać wymieniona nawierzchnia a wiadukty zostaną zmodernizowane. - Zakres inwestycji obejmuje również rozbiórkę i budowę wiaduktów nad ul. Paryską - dodała rzeczniczka ZMID. 

Prace projektowe poprzedziły badania wykonane przez Instytut Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej. - Z uwagi na trwałość i nośność obiektów przeprowadzona ekspertyza wskazała jako wariant optymalny rozbiórkę obecnych wiaduktów i budowę nowych - wyjaśniła Agata Choińska-Ostrowska. 

Obowiązująca wieloletnia prognoza finansowa na lata 2021-2050 rezerwuje środki finansowe w wysokości ok. 102 mln zł na realizację tej inwestycji. Jej zakończenia możemy się spodziewać do 2025 roku.

Wiadukt trasy Łazienkowskiej sypie się też po praskiej stronie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE