Wielka akcja policji w Warszawie. Posypią się setki mandatów. Co będą sprawdzać?

2021-06-16 13:08
Wielka akcja policji w Warszawie. Posypią się setki mandatów. Co będą sprawdzać?
Autor: Paweł Dąbrowski / Super Express Wielka akcja policji w Warszawie. Posypią się setki mandatów. Co będą sprawdzać?

Kierowcy w Warszawie muszą zachować szczególną czujność. W środę na drogach całej stolicy policja będzie prowadziła wzmożone kontrole. Ma to związek z ogólnopolską akcją NURD, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Na co najbardziej zwrócą uwagę mundurowi? Czy posypią się setki mandatów?

W środę, 16 czerwca po raz kolejny policjanci przeprowadzą działania pod kryptonimem NURD - "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Głównym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ale mundurowi będą zwracaćć uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem. Funkcjonariusze zadbają o prawidłowe relacje między kierującymi pojazdami a rowerzystami i pieszymi.

Akcja ma charakter ogólnopolski i organizowana jest po raz pierwszy od wprowadzenia nowych przepisów. - Miejsca przekraczania jezdni przez pieszych, jak i rowerzystów są oznaczone i tam mają oni pierwszeństwo. Jednak powinni oni mieć świadomość, że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Muszą dać się zauważyć kierującemu i pozwolić zatrzymać się w sposób bezpieczny. Dlatego zawsze przed przejściem dla pieszych należy się zatrzymać i rozejrzeć - przypomina Komenda Stołeczna Policji.

Funkcjonariusze przypominają o nowych przepisach, które obowiązują od 1 czerwca. Kierujący samochodem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność zbliżając się do wyznaczonego przejścia dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który się na nim znajduje. Dlatego istotne jest zawsze zmniejszenie prędkości przed przejściem dla pieszych, czy przejazdem dla rowerzystów i uważne rozejrzenie się.

Mundurowi apelują też do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych - szczególnie na nieoświetlonych drogach i w nocy.

Pierwsza Parada Wiejskości w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE