Odkrywali historię

Wielkie prace na Cmenatrzu Żydowskim na Bródnie zakończone. Szukali grobu wybitnego warszawiaka

2023-06-17 9:04

Archeolodzy zakończyli prace na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie. W piątek (16 czerwca) nastąpiło uroczyste otwarcie odnowionej nekropolii. Specjaliści przy okazji prac poszukiwali grobu założyciela cmentarza Szmula Zbytkowera oraz wykonali symboliczny pochówek wybitnego wynalazcy z XIX w. Abrahama Sterna.

Warszawa. Odnowili Cmentarz Żydowski na Bródnie

Prace archeologów trwały od jesieni. Dzięki ich zaangażowaniu udało się odnowić alejki w najstarszej części cmentarza. Badacze dokonali niezwykłego odkrycia. Udało się im odnaleźć miejsce pochówku założyciela Cmentarza Żydowskiego i wybitnego mecenasa z XVIII w. Szmula Zbytkowera. To od jego imienia część zabytkowej Pragi nazywana jest Szmulowizną.

W ramach projektu uczczono też wybitnego warszawiaka, Abrahama Sterna. Ten wynalazca skontruował serię rewolucyjnych maszyn liczących. Były uczeń zegarmistrza z Hrubieszowa zrobił wielką karierę po tym, jak do stolicy ściągnął go Stanisław Staszic. Stern wykonał wtedy bardzo nowoczesną jak na tamte czasy maszynę liczącą. Można było wykonywać na niej 4 zadania matematyczne naraz. Abraham Stern został w 1830 r. członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Teraz na Cmentarzu Żydowskim stanęła symboliczna macewa upamiętniająca tego wybitnego uczonego.

Pieniądze na projekt przekazał fundusz celowy Kancelarii Premiera. - chcemy ten cmentarz przywrócić warszawiakom Polakom i należycie upamiętnić. Do II Wojny Światowej Żydzi stanowili z Polakami jedno społeczeństwo i Żydzi stanowili o rozwoju polskiej myśli technicznej- chcemy się do tego wspólnego dziedzictwa się odwoływać właśnie upamiętniając niezwykłego wynalazcę jakim był Abraham Stern – powiedział obecny na uroczystości minister Wojciech Labuda.

Sonda
Interesujesz się Archeologią?