Wiemy, kiedy w Warszawie spadnie pierwszy śnieg! Złowieszcze prognozy

i

Autor: Pixabay Wiemy, kiedy w Warszawie spadnie pierwszy śnieg! Złowieszcze prognozy

Wiemy, kiedy w Warszawie spadnie pierwszy śnieg! Złowieszcze prognozy

2021-09-29 18:32

Pogoda za oknami jest już iście jesienna. Warszawiacy nie mogą narzekać na brak słońca, ale ranki i noce są już jednak zdecydowanie chłodniejsze. Do łask wracają ciepłe swetry, a drzewa zaczynają zdobić kolorowe liście. Nim się obejrzymy, stolicę pokryje biały puch. Ale czy na pewno? Synoptycy z IMGW nie pozostawiają złudzeń. Kiedy w Warszawie spadnie pierwszy śnieg?

Jesień maluje kolorami warszawski krajobraz. Wakacyjny żar lejący się z nieba jest już tylko wspomnieniem. Chociaż słońce przyjemnie świeci w ciągu dnia, ranki i noce są zimne. Z odmętów szafy do łask powracają ciepłe ubrania. Sklepowe półki uginają się pod jesienno-zimowymi kolekcjami ubrań i obuwia. Ani się obejrzymy, a w Warszawie znów pojawią się przymrozki i śnieg. Jednak, czy aby na pewno?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozwiewają wszelkie wątpliwości. Przygotowali już eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na listopad, grudzień i styczeń.

Prognoza pogody na zimę. Kiedy w Warszawie spadnie śnieg?

"Oczywiście, w tej chwili nie możemy powiedzieć, jaka będzie pogoda np. 12 grudnia 2021 roku, jednak na podstawie średnich temperatur dnia i opadów z ostatnich 30 lat prognozować, czy w grudniu średnia temperatura dnia obejmująca pomiary zarówno najniższych, jak i najwyższych wartości w ciągu doby, będzie podobna, czy też wyższa albo niższa od średniej wieloletniej. To samo dotyczy średnich opadów. Biorąc pod uwagę sprawdzalność prognoz na poziomie 60-70 proc. w przypadku temperatur i powyżej 40 proc. w przypadku opadów, pozwala to na określenie trendów w pogodzie, choć natura potrafi wymknąć się obliczeniom statystycznym, a im dalszy horyzont czasowy prognozy, tym szansa na jej sprawdzalność jest mniejsza" - podkreślił dr Adam Jaczewski z IMGW.

Zobacz koniecznie: Jasnowidz Jackowski mówi o pogodzie! Jaka będzie zima?! Sporo osób będzie załamanych

Zima 2021/2022. Kiedy spadnie śnieg?

Według obliczeń przedstawionych przez Instytut, listopad pod względem średnich temperatur nie będzie odbiegał od średniej wieloletniej. W Warszawie jest to od 3,5 do 5,3 stopnia Celsjusza. W listopadzie w całym kraju możemy spodziewać się nieco więcej opadów.

Grudzień będzie mieścił się w średniej wieloletniej zarówno pod względem opadów, jak i temperatur na obszarze całego kraju. Czy to oznacza, że w grudniu będzie śnieżno i mroźno?

"Spodziewamy się łagodnej zimy z nieznacznie większymi opadami, niż było to w latach ubiegłych. Biorąc pod uwagę prognozowane średnie temperatury, będą to raczej opady śniegu z deszczem lub deszczu niż śniegu. Oczywiście nie można wykluczyć jedno, czy kilkudniowych opadów białego puchu i bardzo niskich temperatur, jednak nasza prognoza dotyczy średniej całego miesiąca" - powiedział Jaczewski.

Według prognozy IMGW styczeń 2022 roku będzie ciepły. Warto zaznaczyć, że średnia temperatura w styczniu ostatnich trzech dekad w Warszawie wyniosła między -2,6 a -0,3 stopnia Celsjusza. Opady również będą powyżej normy. Meteorolodzy zapowiadają w stolicy opady powyżej normy, która wynosi 32,5-53,5 mm

"Prowadzone od wielu lat obserwacje wskazują, że mamy do czynienia z postępującym ociepleniem klimatu. Wygląda na to, że długie, mroźne zimy z towarzyszącymi im obfitymi opadami śniegu mogą przejść do historii, a ich miejsce zastępować będą łagodne okresy ochłodzenia z deszczem lub deszczem ze śniegiem" - podsumował specjalista IMGW.

Sonda
Czy czekasz na zimę i śnieg?
Wiosna czy zima? Warszawa zasypana śniegiem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE