Listy PO w wyborach 2023 do Rady Warszawy. Na jedynkach były wiceprezydent i żona ministra

i

Autor: Adam Burakowski/REPORTER, AKPA, Michał Niwicz/Super Express

Świeżo zatwierdzone!

Wybory samorządowe 2024. Listy Koalicji Obywatelskiej do Rady Warszawy. Wielki powrót wiceprezydenta i awans żony ministra. A burmistrz niżej

2024-02-12 5:23

Wybory samorządowe 2024. Władze Platformy Obywatelskiej zatwierdziły listy kandydatów do Rady Warszawy na najbliższe wybory samorządowe. Są niespodzianki na pierwszych miejscach! Do stołecznego samorządu po kilku latach przerwy wraca były wiceprezydent Warszawy. Na czoło listy w Śródmieściu trafiła żona ministra. Do dotychczasowych liderów dołączyło kilkoro szefów rad dzielnic a dopiero w środku listy znajdujemy burmistrzów. "Super Express" dotarł do zaakceptowanych niedawno przez władze powiatu PO list kandydatów.

Wybory samorządowe 2024. Znamy kandydatów z list KO

Choć wybory samorządowe dopiero 7 kwietnia, wszystkie jedynki z list Koalicji Obywatelskiej do Rady Warszawy mogą mówić już o sukcesie. Ci samorządowcy musieliby się bardzo „postarać”, żeby przy obecnych sondażach pokazujących wysokie poparcie dla KO w Warszawie nie zdobyć mandatów z pierwszych miejsc. Można więc powiedzieć, że pokazana przez nas dziesiątka kandydatów do Rady Warszawy - zatwierdzona ostatnio przez władze regionu Platformy Obywatelskiej ma już mandaty radnych w kieszeniach.

Rada Powiatu Platformy Obywatelskiej zaakceptowała listy kandydatów do Rady Warszawy. Generalnie postawiła na doświadczonych dotychczasowych radnych miasta, choć większość z nich umieściła na niższych miejscach.

Jedynki z PO to pewniaki do mandatu

Liderem listy na Mokotowie będzie po raz kolejny szef klubu KO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski, przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska otworzy listę na Ursynowie, wiceszefowa rady Magdalena Roguska – na Białołęce a w okręgu obejmującym Rembertów Wawer i Wesołą liderem będzie wiceszef Rady Warszawy Sławomir Potapowicz (Nowoczesna). Reprezentant lewicowego skrzydła radny Tomasz Sybilski wystartuje z jedynki na Targówku i Pradze-Północ, a radny Mariusz Budziszewski – na Woli.

Awanse i spadki na listach Koalicji Obywatelskiej

Ale jest też seria awansów dotychczasowych radnych dzielnicowych. Na Pradze-Południe listę otworzy Marcin Kluś, który po kilkunastu latach w dzielnicy awansuje do Rady Warszawy, podobnie jak Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska, prywatnie żona szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego, od 2002 roku związana z samorządem Śródmieścia (jako radna, szefowa i wiceszefowa rady) i szef rady Żoliborza Piotr Wertenstein-Żuławski. Dwóch samorządowców Wilanowa dostało dwójki na listach na Mokotowie (wiceburmistrz Bartosz Wiśniakowski) i na Ursynowie (szef rady Michał Matejka).

Niespodzianką na liście Bemowa i Ursusa jest obecność dopiero na czwartym miejscu dotychczasowej burmistrz Bemowa Urszuli Kierzkowskiej. Tę listę otworzy natomiast wielki powracający – były zastępca prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz (odwołany w 2016 r.) Jarosław Jóźwiak po raz pierwszy będzie radnym.

Liderzy list do Rady Warszawy:

  • Agnieszka Gierzyńska-Kierwńska (okręg Śródmieście, Ochota)
  • Ewa Dorota Malinowska-Grupińska (Ursynów, Wilanów, Włochy)
  • Jarosław Jóźwiak (Bemowo, Ursus)
  • Jarosław Szostakowski (Mokotów)
  • Magdalena Roguska (Białołęka)
  • Marcin Kluś (Praga-Południe)
  • Mariusz Budziszewski (Wola)
  • Piotr Wertenstein-Żuławski (Bielany, Żoliborz)
  • Sławomir Potapowicz (Rembertów, Wawer, Wesoła)
  • Tomasz Sybilski (Targówek, Praga-Północ)
Sonda
Na kogo oddał(a)byś swój głos w wyborach na Prezydenta Poznania, gdyby odbyły się dzisiaj?

Quiz o stolicach województw. Do zdobycia 16 punktów

Pytanie 1 z 16
Jakie miasto jest stolicą województwa podlaskiego?