Z ostatniej chwili: Uchwała śmieciowa nieważna. Od stycznia jednak nie zapłacimy od metrażu?

i

Autor: um.warszawa.pl Z ostatniej chwili: Uchwała śmieciowa nieważna. Od stycznia jednak nie zapłacimy od metrażu?

Opłaty za śmieci NIEWAŻNE! Od stycznia nie zapłacimy za odpady od metrażu. Znów nowe stawki!

Perypetii związanych z opłatami za śmieci w Warszawie ciąg dalszy. Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła nową uchwałę śmieciową, która uzależniała wysokość opłat za odpady od metrażu. Jak udało nam się ustalić, powodem tej decyzji były wątpliwości dotyczące sposobu rozliczeń w budynkach wielorodzinnych. Czy to oznacza, że od stycznia nie będziemy płacić za śmieci? Rada Warszawy już pracuje nad nowymi stawkami opłat za śmieci.

Temat opłat za śmieci w Warszawie powraca jak bumerang. Po systemie opłat uzależniającym wysokość rachunku za śmieci od zużycia wody od stycznia miał wejść w życie nowy sposób rozliczeń – od metrażu. Ratusz przygotował już wyliczenia, publicznie opublikowano cennik, a w nim pięć różnych stawek:

  • dla mieszkań o powierzchni do 30 mkw. opłata miała wynosić 52 zł
  • od 30,01 do 40 mkw. - 77 zł
  • od 40,01 do 60 mkw. - 88 zł
  • od 60,01 do 80 mkw. - 94 zł
  • a dla gospodarstw powyżej 80 mkw. - 99 zł

"Miała", bo jednak tak nie będzie. Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła właśnie nową uchwałę śmieciową. Powodem miały być wątpliwości związane z wysokością opłat w budynkach wielorodzinnych. Teraz ruch ponownie leży po stronie stołecznego ratusza.

Rada Warszawy najprawdopodobniej będzie szybko przygotowywała nową uchwałę. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, najprawdopodobniej po dwóch latach perypetii związanych z wprowadzaniem kolejnych sposobów rozliczeń, ratusz powróci do tego podstawowego. Wówczas ustalone mogą zostać dwie stawki - jedna dla mieszkańców bloków, druga dla mieszkańców domów. Jeśli tak by się stało, osoby mieszkające w domach za śmieci będą płacić 107 zł, a mieszkańcy bloków - 85 zł. Byłoby więc tak jak przed głośnymi zmianami, ale niestety nieco drożej.

Rada Warszawy dziś (17 grudnia) w trybie pilnym zajmie się poprawieniem uchwały śmieciowej i ustali nowe stawki opłat tak, by mogły one funkcjonować od 1 stycznia.

Sonda
Jaka jest według Ciebie najbardziej sprawiedliwa metoda naliczania opłat za śmieci
Co warszawiacy lubią w swoim mieście?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki