Za 5 tys. euro do Polski, za 10 tys. euro do Wielkiej Brytanii. Tak przemycali migrantów z Azji i Afryki

i

Autor: CBŚP Za 5 tys. euro do Polski, za 10 tys. euro do Wielkiej Brytanii. Tak przemycali migrantów z Azji i Afryki

Gang rozbity

Za 5 tys. euro do Polski, za 10 tys. euro do Wielkiej Brytanii. Tak przemycali migrantów z Azji i Afryki

2023-06-15 8:45

W czwartek, 15 czerwca, Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuratura Okręgowa w Siedlcach poinformowały o zatrzymaniu pięciu osób związanych z przemytem migrantów z Azji i Afryki na terytorium Polski i krajów UE. Są to obywatele Pakistanu, Indii i Tadżykistanu. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Międzynarodowa grupa przestępcza rozbita

Międzynarodową grupę przestępczą rozbili policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjonariuszami ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

- Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie gangu mogli działać od kilku lat, głównie na terenie Polski, ale także innych krajów europejskich - przekazała rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz. Jak wyjaśniła, nielegalni migranci z krajów azjatyckich i afrykańskich byli przemycani przez wschodnią granicę do Polski, która była krajem docelowym lub tranzytowym do innych państw europejskich. - Z zebranego materiału dowodowego wynika, że potencjalny "klient" za przemyt do Polski musiał zapłacić średnio około 5 tys. euro, stawka wzrastała dwukrotnie, jeśli krajem docelowym miała być np. Wielka Brytania - podała rzeczniczka CBŚP.

Pięć osób z zarzutami

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Garwolinie. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Siedlcach Krystyna Gołąbek, z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy Polski łącznie 38 osobom, głównie obywatelom krajów Azji i Afryki.

Według śledczych po przekroczeniu granicy litewsko-polskiej oraz białorusko-polskiej nielegalni migranci byli umieszczani na pewien czas w przygotowanych dla nich miejscach w Polsce, gdzie czekali na przekroczenie granicy UE.

- Zarzuty popełnienia przestępstw polegających na organizowaniu innym osobom nielegalnego przekraczania granicy Polski w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przedstawiono dotychczas pięciu osobom: dwóm obywatelom Islamskiej Republiki Pakistanu, dwóm obywatelom Republiki Indii oraz obywatelowi Republiki Tadżykistanu. Podejrzani przebywali legalnie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej - powiedziała prok. Gołąbek. Wobec czterech podejrzanych na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jeden z podejrzanych został objęty dozorem policji i zakazem opuszczania kraju połączonym z zatrzymaniem paszportu.

Przestępstwa, których popełnienie zarzucono podejrzanym, zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 8. Rzeczniczka podkreśliła, że z uwagi na rozwojowy i wielowątkowy charakter śledztwa, nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób związanych z procederem organizowania nielegalnego przekraczania granicy Polski.

Za 5 tys. euro do Polski, za 10 tys. euro do Wielkiej Brytanii. Tak przemycali migrantów z Azji i Afryki

i

Autor: CBŚP Za 5 tys. euro do Polski, za 10 tys. euro do Wielkiej Brytanii. Tak przemycali migrantów z Azji i Afryki
Sonda
Czy polski rząd właściwie rozwiązuje sprawę migrantów na granicy Rzeczypospolitej?
Nasi Partnerzy polecają