„Zero” Trzaskowskiego robi wrażenie! Kraj o Warszawie. Felieton

2022-05-28 5:25
Zero Trzaskowskiego robi wrażenie! Kraj o Warszawie
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express, Tomasz Radzik/Super Express

Dlaczego Rafał Trzaskowski sadzi drzewa, zazielenia i zwęża ulice, walczy ze smogiem, buduje pieszo-rowerową kładkę przez Wisłę i eliminuje stare auta z centrum? Nie z wielkiej miłości do przyrody bynajmniej, ale z czystego wyrachowania. Co w tym przypadku nie oznacza czegoś negatywnego. To nawet bardziej efekt rachowania niż wyrachowania.

Trzaskowskiemu wyraźnie znudziło się już tłumaczenie przy każdej okazji filozofii swojego zarządzania Warszawą i zapytany w tym tygodniu po raz kolejny o inwestycje drogowe, m.in. o plan sadzenia 700 drzew przy ul. Kondratowicza, odpowiedział argumentem nie do odrzucenia, który każdy rozumie i który jest na tyle nośny, że pewnie będzie powtarzany przez prezydenta Warszawy jeszcze wielokrotnie. To argument finansowy. - Gdybyśmy nie sadzili tych drzew, nie walczyli o wymianę kopciuchów i o obniżanie kosztów energii, nie zdecydowali o montowaniu fotowoltaiki na dachach, to z Unii Europejskiej na dalszy rozwój Warszawy nie dostalibyśmy nic. Zero! – oświadczył Rafał Trzaskowski. To „zero” Trzaskowskiego – muszę przyznać – działa na wyobraźnię, gdy ma się świadomość, że przez ostatnią dekadę z funduszy UE spłynęło na stolicę ponad 18 mld zł!

- Jeśli nie będziemy rozwijać Warszawy według tych założeń, które kładzie teraz na stół Komisja Europejska, to po prostu żadnych pieniędzy z Unii już nie dostaniemy. I to nie jest moje widzimisię, ale prosta kalkulacja - komunikuje prezydent Trzaskowski

Mamy więc do wyboru - rozwijać się po swojemu za własne złotówki i pozwolić, by pieniądze szły do innych stolic Europy lub z funduszami europejskimi pod dyktando UE jak inne ambitne, nowoczesne miasta. Trzaskowski wybiera jednoznacznie tę drugą opcję. - Ja głęboko wierzę, że to jest właśnie dobry kierunek rozwoju - podkreśla prezydent Warszawy. Na razie za prezydentury Trzaskowskiego Warszawa wyważyła jedną ważną furtkę. Dzięki polityce zazieleniania miasta, dotacjom samorządu na wymianę kopciuchów czy decyzji o tym, że na każdym budynku użyteczności publicznej będą montowane panele słoneczne, Warszawa zakwalifikowała się na listę stu zielonych miast. - Żeby było jasne, z tego tytułu bezpośrednio też nie ma dla miasta ani złotówki, ale to pomaga budować wizerunek Warszawy jako miasta zielonego, ekologicznego i aspirującego do zdobywania pieniędzy na rozwój - wyjaśnia Trzaskowski.

Do mnie argument finansowy przemówił bardziej niż tysiące apeli miejskich aktywistów krzyczących o drogach dla rowerów. A do was?

Napisz do autorki felietonu Kraj o Warszawie - Izabeli Kraj - ikraj@grupazpr.pl. 

Izabela Kraj, Super Express
Autor: Sebastian Wielechowski / Super Express Izabela Kraj, Super Express
Rewolucja w centrum Warszawy. Spacer z Rafałem Trzaskowskim
Sonda
Czy Rafał Trzaskowski jest dobrym prezydentem Warszawy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE