Złamana ręka lub noga? Zrób to zanim przyjedzie karetka. Instruktaż

i

Autor: KSP Złamana ręka lub noga? Zrób to zanim przyjedzie karetka. Instruktaż

Warto to wiedzieć

Złamana ręka lub noga? Zrób to zanim przyjedzie karetka. Instruktaż

2023-07-15 8:29

Złamana ręka, noga czy palec mogą przydarzyć się każdemu. Wypadek na drabinie, upadek ze schodów, wywrotka na rowerze… Przyczyn takich urazów jest bez liku. Co robić, w przypadku złamania kończyny? Jak pomóc potrzebującej osobie? Czego pod żadnym pozorem nie robić? Stołeczni policjanci we współpracy z Centrum Medyczne Puławska i Twój Ratownik przygotowali krótki instruktaż. To powinien wiedzieć każdy!

Złamana kończyna. Co robić krok po kroku. Instruktaż

Złamanie kończyny nie należy do przyjemnych doświadczeń, a może przydarzyć się każdemu nawet w najmniej oczekiwanej sytuacji. Co robić w takiej sytuacji? Jak postępować nim na miejsce przyjedzie wezwana karetka pogotowia?

Policjanci z Komendy Stołecznej Policji we współpracy z Centrum Medyczne Puławska i Twój Ratownik przygotowali krótki film instruktażowy dotyczący pierwszej pomocy w przypadku złamania kończyny.

Przede wszystkim, gdy dojdzie do urazu kości lub stawów, należy unieruchomić kończynę w pozycji zastanej. - Do ustabilizowania kończyny użyj czegoś długiego i sztywnego. Może to być szyna Splint - podpowiada ratowniczka. Jeśli jednak nie masz pod ręką specjalnej szyny, kończynę ustabilizować możesz nawet chustą trójkątną, szalikiem czy nawet gałęzią! Po ustabilizowaniu kończyny należy obserwować osobę poszkodowaną i zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999.

Złamana kończyna. Tego pod żadnym pozorem nie rób!

Podstawowa zasada podczas pomocy osobie ze złamaną ręką mówi: sam nigdy nie nastawiaj kości! - Każde złamanie ustabilizuj w pozycji zastanej, nie nastawiaj kości, ponieważ może dojść do przerwania ciągłości naczynia krwionośnego, nerwu lub mięśnia, który znajduje się blisko uszkodzonego miejsca - tłumaczą stołeczni policjanci i ratownicy.

Złamana ręka lub noga? Zrób to zanim przyjedzie karetka. Instruktaż
Sonda
Czy umiesz udzielać pierwszej pomocy?