10 lat temu zmarła Irena Jarocka. Wokalistka walczyła z depresją i planowała samobójstwo!

2022-01-21 16:51
10 lat temu zmarła Irena Jarocka
Autor: Akpa 10 lat temu zmarła Irena Jarocka

Nagła śmierć Ireny Wandy Jarockiej (†66 l.) 21 stycznia 2012 roku zszokowała miliony Polaków, gdyż jej przeboje znała i nuciła cała Polska. Artystka pomimo sławy i spełnienia zawodowego zmagała się z wieloma problemami. Wskutek postępującej depresji chciała nawet odebrać sobie życie!

Irena Jarocka może pochwalić się niemałym dorobkiem artystycznym. Jest autorką wielu przebojów XX wieku, a jej utwory: „Odpływają kawiarenki”, „Motylem jestem”, „Wymyśliłam Cię” czy „Gondolierzy znad Wisły”, po dziś dzień są znane i podziwiane.

Irena Jarocka była jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Urodziła się w 1946 roku, już od młodości stawiała czoła ubóstwu. Wychowywała się w skromnej rodzinie, pochłoniętej nie tylko problemami finansowymi, ale także chorobą alkoholową ojca. Artystka wielokrotnie przyznawała, że nie był to najlepszy czas w jej życiu, a samo jego wspomnienie przyprawia ją o złe samopoczucie.

"Pamiętam, rodzice wysyłali nas czasami do sąsiadów po pożyczkę. Na nasz widok drzwi nieraz się zamykały. To było takie poniżające. Do dziś to pamiętam, do dziś boję się biedy" - wyznała w wywiadzie dla SE.

Początki kariery Ireny Jarockiej

Irena Jarocka przygodę muzyczną rozpoczęła w siódmej klasie, wstępując do chóru katedry oliwskiej. Studiowała na Wydziale Wychowania Muzycznego w Gdańsku. Swój debiut miała w 1965 roku, podczas koncertu w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku. To tam poznała kompozytora Mariana Zacharewicza, z którym w związku małżeńskim przeżyła cztery lata.

Możliwość rozwoju artystycznego Irena Jarocka zawdzięcza Sewerynowi Krajewskiemu. Lider zespołu Czerwone Gitary, stworzył pierwszy przebój — "Gondolierzy znad Wisły". Występując z tym utworem na festiwalu w Sopocie w 1968 r., uzyskała upragnione uznanie artystyczne i otrzymała propozycję wyjazdu na stypendium do Francji. Mogłoby się wydawać, że taka szansa może przynieść tylko szczęście i spełnienie zawodowe. Niestety to właśnie w tamtym czasie natłok obowiązków, stresu i utrzymywanie bliższych relacji z niewłaściwymi osobami doprowadziły Jarocką do krytycznego momentu w życiu, którego skutkiem była próba samobójcza.

Zawód miłosny i walka z depresją

Niestety szybki wstęp do „wielkiego świata”, dał początek licznym trudnościom, z którymi musiała się mierzyć wokalistka. Zanim wyszła za mąż za ukochanego Michała Sobolewskiego (75 l.), nie miała szczęścia w sferze uczuciowej. Tuż przed wyjazdem do Paryża po czterech latach związku rozstała się z Marianem Zacharewiczem (†76 l.) Będąc już na wymarzonym stypendium, w mieście miłości poznała swoją tragiczną miłość - Jeana-Louisa.

 - Poznałam wspaniałego chłopaka, który, niestety, cierpi na schizofrenię. Jest geniuszem matematycznym. Imponuje mi ogromną wiedzą, dobrocią, inteligencją. […] Mówił, że nasze spotkania były dla niego najlepszą kuracją. Nareszcie mógł wyrzucić z siebie wszelkie niepokoje. Lubiłam go i bardzo chciałam pomóc - zanotowała w swoim dzienniku.

Irena Jarocka nie dawała sobie rady z chorobą mężczyzny. Jak wyznała po wielogodzinnym zgłębianiu wiedzy o problemie partnera, sama zaczęła podejrzewać, że jest schizofreniczką.  W tamtym czasie zaczęła gorzej sypiać, występowały u niej napady apatii i całkowitej obojętności do świata. Jej stan pogarszał się wraz z każdym kolejnym spotkaniem z partnerem, a wyrzuty sumienia doprowadziły ją do dramatycznej próby samobójczej, z której uratowała ją przyjaciółka - Helena Majdaniec.

- Byłam zdruzgotana, życie kompletnie straciło dla mnie sens. Skończyło się to wszystko moją próbą samobójczą - przyznała.

Po tych wydarzeniach Irena Jarocka zdała sobie sprawę, że Francja jej nie służy i czas wrócić do Polski. Wydostać się z „dna” pomógł jej były chłopak - Marian Zacharewicz.

Irena Jarocka finalnie wyszła z depresji. Do momentu śmierci wiodła szczęśliwe życie u boku informatyka Michała Sobolewskiego, z którym doczekała się swojej jedynej córki – Moniki Sobolewskiej (40 l.)

Niestety w 2012 roku zmarła niespodziewanie z powodu złośliwego nowotworu - glejaka mózgu. Pochowana została w katakumbach na warszawskich Powązkach.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212

Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108

Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123

pokonackryzys.pl

Sonda
Czy znasz utwory Ireny Jarockiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE