Wspominamy

Agnieszka Kotulanka i jej tragiczny los. Alkohol złamał jej życie, ale walczyła do końca. Jak wyglądały jej ostatnie chwile?

2022-07-30 9:16

Agnieszka Kotulanka miałaby dziś 65 lat! Aktorka po długiej i nierównej walce z uzależnieniem od alkoholu zmarła w 2018 roku. Choć o jej chorobie wiedzieli niemal wszyscy, nie dawała sobie pomóc. Do końca jednak, jak się okazuje, walczyła o lepsze jutro! Poznajcie nieznane fakty z ostatnich tygodni życia Agnieszki Kotulanki, znanej m.in. z kultowego już "Klanu".

Agnieszka Kotulanka zmarła w 2018 roku. Jaka była przyczyna śmierci? Obwiniano m.in. byłego partnera aktorki "Klanu"

O tym, jak uzależnienie od alkoholu dotyka kobiet, wypowiadały się ostatnio m.in. Monika Richardson, a także Dorota Wellman. Była partnerka Zbigniewa Zamachowskiego przyznawała, że pod wpływem przeistacza się w "Moniczkę - kierowniczkę kuli ziemskiej" i że procenty, zwłaszcza w nadmiarze, średnio służą jej relacjom z otoczeniem. Z kolei Wellman napisała na ten temat felieton.

Nie należy bagatelizować negatywnego wpływu alkoholu. Dowodzi tego tragiczna historia znanej m.in. z roli Krystyny Lubicz w kultowym już "Klanie" Agnieszki Kotulanki. Nałóg przez lata kierował życiem aktorki, stopniowo wyniszczając jej karierę, związki a na końcu - ją samą. 

Agnieszka Kotulanka zmarła 20 lutego 2018 roku. Choć bezpośrednią przyczyną śmierci aktorki był krwotoczny udar mózgu, w kuluarach mówiło się, że to wyniszczone latami nałogu ciało Kotulanki zwyczajnie się poddało. Co najsmutniejsze, aktorce dosłownie chwilę wcześniej zaczęło udawać się unikać alkoholu. Dla jej zdrowia było jednak już zbyt późno.

Agnieszka Kotulanka - czemu zaglądała do kieliszka? Aktorka miała problemy miłosne

Problemy ze stworzeniem stabilnego związku u osób dotkniętych chorobą alkoholową nie dziwią. Także i Agnieszka Kotulanka nie była od nich wolna. Mówiło się, że to po rozpadzie 12-letniego małżeństwa z aktorem Jackiem Sas-Uhrynowskim, zaczęła sięgać po alkohol jako remedium na smutki. Dwójka dzieci, których doczekali się małżonkowie, Michał i Katarzyna, do ostatnich dni sławnej mamy walczyli o jej zdrowie.

Agnieszce Kotulance niełatwo było pomóc. Choć starała się zarówno produkcja "Klanu", jej koledzy z planu, czy jej bliscy, ta staczała się w nałóg coraz bardziej. Po drodze łączono ją więc m.in. z Krzysztofem Stelmaszykiem, przez którego to ponoć rozpadło się małżeństwo zarówno jego, jak i Kotulanki, a także Pawłem Wawrzeckim, który finalnie wrócił do swojej żony. Żaden z romansów nie tylko nie zakończył się szczęśliwie, ale też miał rzekomo przyczyniać się do pogłębienia alkoholowego problemu aktorki. Wawrzeckiego początkowo nawet obwiniano o to, że porzuciwszy Agnieszkę Kotulankę, wepchnął ją w ramiona nałogu. Jak jednak broniła aktora Joanna Szczepkowska, nic bardziej mylnego. To m.in. właśnie skłonność Kotulanki do nadużywania "koniaczku" i innych trunków miała ostatecznie wpłynąć na decyzję aktora o zakończeniu relacji.

Jak przez lata zmieniała się Agnieszka Kotulanka? Zobacz jej najsłynniejsze role i to, jak wyglądała podczas ostatnich dni w naszej galerii zdjęć poniżej!

Agnieszka Kotulanka - jak skończyła się jej kariera? Bezrobotna stoczyła się w nałóg

Do mówienia szczerze o alkoholu przyzwyczaił nas Jerzy Pilch. Kto pamięta "Pod mocnym aniołem", tego raczej widok Kotulanki bezrobotnej i pijącej na ulicy prosto z "małpki" nie powinien zaskoczyć. O alkoholizmie wśród kobiet wciąż mówi się jednak jako społecznym tabu. Aktorka osobiste dno osiągnęła w 2013 roku, kiedy straciła pracę w "Klanie". Z powodu nadużywania wysokoprocentowych trunków zwyczajnie... przestała pojawiać się na planie.

Choć więc zarówno scenarzyści, jak i cała produkcja oraz aktorzy serialu starali się jak mogli, aby przymykać oko na kolejne wpadki Agnieszki Kotulanki, w końcu musiał nastąpić kres patowej sytuacji. Postać granej przez nią przez blisko 20 lat Krystyny Lubicz trzeba było uśmiercić, a aktorka wylądowała na bezrobociu. To właśnie wtedy straciła panowanie nad nałogiem, co szczególnie boleśnie dotknęło dwójkę jej dzieci.

Agnieszka Kotulanka - jak zmarła? Bezpośrednią przyczyną nie był alkohol

Po śmierci w 2018 roku Agnieszka Kotulanka spoczęła na cmentarzu w Legionowie pod Warszawą, w grobie swojego ojca, podpułkownika Wojska Polskiego Józefa Kotuły. Mieszkanie, które pozostało po aktorce, jej spadkobiercy, syn Michał oraz córka Katarzyna, zdecydowali się sprzedać, zgodnie z wolą zmarłej. Jak podkreślały osoby z otoczenia rodziny Agnieszki Kotulanki, choć jej dzieci wychowały się w tym miejscu, wiązało się z nim zbyt wiele bolesnych wspomnień.

Agnieszkę Kotulankę i jej tragiczne losy do dziś wspominają m.in. koledzy z planu serialu "Klan". Choć nie kryją, że aktorce zdarzało się wiele wpadek związanych głównie z nałogiem i spowodowanymi nim nieobecnościami w pracy, podkreślali, że była bardzo utalentowaną aktorką. Niestety, z nałogiem zaczęła skutecznie walczyć dopiero przed śmiercią. Agnieszka Kotulanka na zawsze pozostanie jednak w pamięci ich, a także fanów jej ról.

Agnieszka Kotulanka i jej role na zawsze pozostaną w naszych sercach i pamięci! Przypomnijcie je sobie w naszej galerii zdjęć poniżej.

Groby polskich reżyserów i filmowców. Cz. 3. Niezapomniani
Sonda
Pamiętasz role Agnieszki Kotulanki?