Eurowizja 2021 to 65. konkurs w historii. Na pewno znasz tylko pięć tych piosenek!

2021-05-19 6:22

Eurowizja 2021. Piosenki na Eurowizji zazwyczaj nie stają się hitami. Wpadają jednym uchem i wylatują drugim. Przeboje eurowizyjne można policzyć na palcach jednej ręki. Owczem w pamięci widzów Eurowizji zapadły takie osoby jak Conchita Wurst (33 l.), Dana International (52 l.), Buranowskije Babuszki, czy zespół Lordi. Mało, kto jednak potrafi zanucić ich piosenki. Przedstawiamy wam utwory z Eurowizji, które na pewno pamiętacie.

Jednym z ostatnich wielkich przebojów Eurowizji jest hit Leny Meyer-Landrut (30 l.). W 2010 roku reprezentantka Niemiec wygrała konkurs piosenką "Satellite". Blisko 30 lat wcześniej sporym przebojem była także inna niemiecka piosenka. Nicole Seibert (57 l.) w 1982 roku wyśpiewała zwycięstwo hitem "Ein Bisschen Frieden", który póżniej doczekał się wersji w języku  angielskim, rosyjskim, francuskim, włoskim, duńskim, czy niderlandzkim Polskojęzyczną wersję "Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca" zaśpiewała Eleni.

Bez wątpienia największe przeboje na Eurowizji pojawiły się w latach 70. W 1974 roku świat dowiedział się o szwedzkim zespole ABBA. Grupa wyśpiewała hit "Waterloo". Dwa lata później zespół z Wielkiej Brytanii - Brotherhood of Man (w składzie: Nicky Stevens, Sandra Stevens, Martin Lee i Lee Sheriden), wylansował szlagier  "Save Your Kisses for Me" (1976). W 1965 roku Europa zachwycała się przebojem francuskiej piosenkarki France Gall (+70 l.) "Poupee De Cire, Poupee De Son", która wygrała Eurowizję dla... Luksemburga. France Gall zmarła w 2019 roku w wyniku komplikacji po zakażeniu spowodowanym chorobą nowotworową. "Poupee De Cire, Poupee De Son" ("Woskowana lalka, dźwiękowa lalka") została skomponowana przez Serge’a Gainsbourga (+62 l.).

France Gall poślubił autora piosenek, Michela Bergera i miała z nim dwoje dzieci, córkę  Pauline i syna Raphaela. U córki lekarze zdiagnozowali mukowiscydozę. Michel Berger zmarł na atak serca w 1992 roku w wieku 44 lat. Rok póżniej u Galla wykryto raka piersi, który został pomyślnie wyleczony. Pauline zmarła w grudniu 1997 roku. France Gall pochowana jest na Cmentarzu Montmartre w Paryżu.

Rafał Brzozowski zdradził „Super Expresowi” swoje plany po powrocie z Eurowizji!

Quiz. Eurowizja 2021. Co wiesz o polskim reprezentancie Rafale Brzozowskim?

Pytanie 1 z 10
Jaki sport w młodości trenował Brzozowski?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE