Fotowoltaika na grobie Krawczyka. Tego jeszcze w Polsce nie było [WIDEO]

2021-10-19 6:06
Mogiła zaśpiewa głosem Krawczyka
Autor: Piotr Bławicki, Sebastian Wielechowski/Super Express

Wokół pomnika nagrobnego Krzysztofa Krawczyka (+ 74 l.) tak jak planowano, wyłożono kostkę, ale również pojawiły się ławeczki. Miejsce spoczynku artysty wzbudza coraz większy podziw, ale jak się okazuje prace nad nim nie zostały jeszcze zakończone. Jak dowiedział się "Super Express" przy grobie gwiazdora pojawi się nowoczesna technologia, dzięki której na mogile będzie wybrzmiewał głos piosenkarza. Ale to jeszcze nie wszystko...

Tak jak informowaliśmy w "Super Expressie" pomnik nagrobny Krzysztofa Krawczyka nie jest zwyczajnym nagrobkiem. Zielone płyty ułożone, jedna na drugiej nawiązuje do estrady, na której spędził większość swojego życia. Dwa dni przed poświęceniem pomnika, miejsce spoczynku gwiazdora obłożono szarą kostką, na której postawiono trzy ławki. Okazuje się, że stanęły one nie tylko w celu siadania na nich. Mają głębsze przesłanie. - Krzysztof był człowiekiem skromnym i przemawiała przez niego skromność. Szukaliśmy inspiracji, żeby pomnik o nim opowiadał. Płyta nagrobkowa ułożona została w kształcie stopni estradowych, sceny, na której Krawczyk spędził połowę życia. Te ławki symbolizują widownię. Operujemy symbolami - tłumaczy "Super Expressowi" wieloletni przyjaciel artysty i jego menedżer, Andrzej Kosmala.

Fotowoltaika na grobie

Skoro jest scena, to musi być również światło. - Pod kostką przeprowadzony jest przewód elektryczny ponieważ nie ma tu na cmentarzu prądu. Albo za ołtarzem albo za grobem umieścimy małe ogniwo fotowoltaiczne, a pod ławką będzie reflektor, który przez całą noc będzie oświetlał pomnik, pojawi się światła, który będzie padał na grób, tak samo jak padał scenę podczas jego występów - tłumaczy Kosmala.

Będzie również muzyka

Fotowoltaika otwiera również drzwi na inne możliwości. Dlatego tez powstał pomysł, by przy grobie wybrzmiewała muzyka bliska sercu piosenkarza. - Jak instalację elektryczną założymy, to będzie mały odtwarzacz, na którym będą nagrane na skrzypcach najpopularniejszych piosenek Krzysztofa - zdradza Kosmala i zapewnia, że muzyka nie będzie zagłuszała spokoju modlących się na cmentarzu ludzi. - Muzyka będzie bardzo delikatnie puszczana, tak żeby nikomu nie przeszkadzało. Będzie się rozlegał dźwięk ulubionego psalmu Krzysztofa Pan mym pasterzem, Barki czy Chciałem być marynarze - dodaje.

ZOBACZ: Poświęcili nagrobek Krzysztofa Krawczyka. Wzruszona Ewa Krawczyk wyznaje: Jest mi ciężko cały czas [WIDEO]

Nowa technologia na grobie Krzysztofa Krawczyka. Będzie ekologicznie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE