Zmiany na Powązkach

Grób Krzysztofa Kowalewskiego nabrał nowego sznytu. Nie wszystkim może przypaść do gustu!

2023-07-04 15:00

Krzysztof Kowalewski (+83 l.) pochowany jest w grobie rodziców, Cypriana Kowalewskiego, ekonomisty, dyrektora fabryki papieru, który został zamordowany przez NKWD w Charkowie oraz Elżbiety Kowalewskiej (+62 l.), która była aktorką żydowskiego pochodzenia. Mogiła na Starych Powązkach lekko się zmieniła. Pojawiły się tam znicze, które nie wszystkim się podobają.

Na grobie Krzysztofa Kowalewskiego nie było wyrytego jego nazwiska na płycie nagrobnej. Znajdowała się jedynie tabliczka z danymi personalnymi, którą podtrzymywały figurki dwóch małych ptaszków. Mogiła była także pobrudzona woskiem od zniczy i wymagała posprzątania. Być może dlatego zdecydowano się na oryginalny krok. Na grobie nie ma zwykłych zniczy. Zastąpiono je specjalnymi zniczami elektrycznymi. Nie ma także już pozłacanej tabliczki z nazwiskiem. Teraz na płycie ustawiono srebrną tabliczkę, która została umieszczona w przezroczystej obudowie. Taki rodzaj światełek i lampek może nie wszystkim się podobać. W Polce na grobach stawiane są przeważnie tradycyjne znicze, a te elektryczne uważane są za pewien rodzaj ekstrawagancji. 

Przypomnijmy, że wujkiem Krzysztofa Kowalewskiego był Adam Herszaft (+56 l.), grafik, malarz i pisarz żydowskiego pochodzenia, który zginął w obozie koncentracyjnym w Treblince.

Krzysztof Kowalewski doświadczył okropnych rzeczy w czasie wojny. Chciał jeść ludzkie mięso... 

Wszystkich Świętych 2021. Groby Gołasa, Krawczyka, Machalicy, Kowalewskiego. Niezapomniani
Sonda
Czy oglądasz regularnie program "Niezapomniani. Cmentarne historie"?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany