Andrzej Wajda

i

Autor: fotomontaż "SE"

Największe dzieła Andrzeja Wajdy

2016-10-10 13:09

Andrzej Wajda nie żyje. Ta smutna wieść dotarła do wszystkich wieczorem 9 października. Przez wielu nazywany był mistrzem polskiego kina. Nie bez powodu. Jego filmy to prawdziwe dzieła sztuki, podziwiane po dziś dzień. Oto najlepsze filmy w dorobku Wajdy.

Śmierć Andrzeja Wajdy wstrząsnęła wszystkimi. Dopiero, co reżyser cieszył się z nominacji do Oscara jego najnowszego filmu "Powidoki". Niestety filmowca nie ma już z nami. Ale pozostały jego wybitne dzieła, które jak pisał poeta, są mocniejsze niż nawet spiżowy pomnik. Filmy Andrzeja Wajdy to dzieła specyficzne, odnoszące się do romantyzmu symbolizmu polskiego. Często reżyser próbował zmierzyć się z mitami polskiej świadomości narodowej. Był doceniany w kraju i za granicą.

Kanał

Wajda zachwycił już na początku swojej kariery filmem "Kanał" z 1956 roku. Jest to pierwszy powojenny film opisujący tematykę Powstania Warszawskiego. Niezwykle poruszające dzieło, które oglądane jest po dziś dzień.

Popiół i diament

Innym wybitnym filmem Wajdy jest "Popiół i diament" z 1958, ze wspaniałą kreacją Zbigniewa Cybulskiego. Film pokazuje zderzenie dawnych wartości z nowym światem. Główny bohater żyje z poważnym dylematem. Adaptacja książki Jerzego Andrzejewskiego, której sens został jednak całkowicie zmieniony przez reżysera.

Niewinni czarodzieje

"Niewinni czarodzieje" z 1960 roku,  to z kolei portret nowego pokolenia, które pamięta czasy wojny, ale żyje już zupełnie innym życiem. Ważnym elementem filmu jest muzyka jazzowa, którą napisał wybitny muzyk Krzysztof Komeda. Wajda stwierdził, że jest to jeden  "z najbardziej obojętnych politycznie filmów", jakie stworzył.

Wesele

Oczywiście nie można zapomnieć o adaptacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego z 1972 roku. Wajda idealnie oddał charakter dramatu wybitnego twórcy. Dokładnie przestudiował dzieło oraz życiorys Wyspiańskiego, by stworzyć ponadczasową opowieść o Polakach.

Ziemia obiecana

Inną słynną adaptacją jest "Ziemia obiecana" z 1974roku na podstawie prozy Władysława Reymonta. Scena pogrzebu Buchholza na stałe weszła do historii polskiego kina.

Człowiek z żelaza

Oczywiście mówiąc o Wajdzie, nie można zapomnieć o "Człowieku z żelaza" z 1976 roku. W filmie poznajemy młodą reżyserkę, która chce nakręcić film o przodowniku pracy, który jest murarzem w Nowej Hucie. Kobieta szukając informacji i mężczyźnie poznaje gorzką prawdę o latach 50-tych w Polsce.

Panny z wilka

Film "Panny z wilka" z 1979 roku oparty na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, był nominowany do Oscara. Jest to liryczna historia o powrocie do czasów młodości, straconych nadziejach i przemijaniu.

Człowiek z marmuru

"Człowiek z marmuru" z 1981 roku to kontynuacja "Człowieka z Żelaza". Tym razem dziennikarz robi materiał o synu murarza z poprzedniego filmu. Mężczyzna jest członkiem komitetu strajkowego, a materiał ma go skompromitować.

Pan Tadeusz

"Pan Tadeusz" z 1999 roku to kolejna próba ujęcia ważnego dla kultury polskiej dzieła literackiego. Idealne zekranizowanie epopei narodowej z doborową obsadą.

Katyń

W "Katyniu" z 2007 roku Wajda podjął się ponownie tematu wojennego. Film pokazuje zbrodnię katyńską. Obserwujemy dramat z perspektywy kobiet czekających na swoich mężczyzn, oraz internowanych żołnierzy. "Katyń" był nominowany do Oscara.

Wałęsa. Człowiek z nadziei

"Wałęsa. Człowiek z nadziei" z 2013 roku to przedostatni dzień Wajdy. Biografia prezydenta polski Lecha Wałęsy, która obiektywnie ukazuje wielkiego Polaka.

Który film Wajdy jest według Was największym dziełem reżysera? Zapraszamy do głosowania w naszej sondzie!

Zobacz: Rodzina Andrzeja Wajdy. Kogo pozostawił wybitny filmowiec?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE