Nie żyje Jan Nowicki. Przypominamy jego najważniejsze role

2022-12-07 11:01

Jan Nowicki (+83 l.), wybitny aktor teatralny i filmowy, zmarł w nocy z 6 na 7 grudnia 2022 roku. Wiele z jego ról na zawsze zapisało się w historii polskiej kinematografii. Nowicki zasłynął m.in. kreacją Wielkiego Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego pod tym samym tytułem. Zobaczcie inne najważniejsze role legendarnego aktora.

W środę, 7 grudnia, media obiegła tragiczna wiadomość o śmierci Jana Nowickiego, jednego z najwybitniejszych aktorów teatralnych i filmowych. Gwiazdor zaledwie miesiąc temu świętował 83. urodziny. O jego odejściu poinformował Wojciech Nawrocki, radny gminy Kowal, cytowany przez portal Naszemiasto. Nowicki zmarł w swoim domu we wsi Krzewent położonej w tej gminie.

Zmarł Jan Nowicki. Najważniejsze role

Jan Nowicki zagrał niemal 200 ról w teatrze telewizji i filmowych. Był Ketlingiem w "Panu Wołodyjowskim" Jerzego Hoffmana i Wielkim Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego pod tym samym tytułem. Ta druga rola przyniosła mu ogromną rozpoznawalność i została okrzyknięta "jednym z najbardziej wyrazistych portretów filmowych ostatnich dwóch dziesięcioleci". Jan Nowicki zagrał również księcia Hansa Henricha XV von Teussa w "Magnacie" Filipa Bajona czy ojca Cleo w "Młodych wilkach" Jarosława Żamojda.

Widzowie doskonale znają go z kreacji postaci Jakuba w filmie "Skorpion, Panna i Łucznik" Andrzeja Kondratiuka, Józefa z "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa, a także Belzebuba w "Lawie" Tadeusza Konwickiego. Dzięki rolom w głośnych filmach Jan Nowicki zdobył uznanie i popularność. 

Po raz ostatni na wielkim ekranie widzowie mogli zobaczyć go w filmie Krzysztofa Zanussiego "Liczba doskonała". W ostatnich latach Nowicki zagrał w filmach takich jak "Taksiarz", "Pan T.", "Fanatyk" czy "11 minut". Wykreował on również kilka postaci w popularnych serialach, np. "Magdzie M.", "Apetycie na miłość", "Egzaminie z życia" czy "Kochaj mnie, kochaj".

Nowicki uchodził za wybitnego aktora również w świecie teatru, a niektóre z jego ról dziś uznawane są za wzorcowe. Zagrał m.in. Wielkiego Księcia Konstantego w "Nocy Listopadowej" Wyspiańskiego, Artura w "Tangu" Mrożka czy Józefa L. w "Procesie Kafki". Pierwszy spektakl wyreżyserował wybitny Andrzej Wajda, a dwa kolejne ceniony Jerzy Jarocki. 

Zobaczcie zdjęcia Jana Nowickiego w naszej galerii

Nasi Partnerzy polecają