Nie żyje kompozytor Vangelis. To on dostał Oscara za muzykę do "Rydwanów ognia"

2022-05-19 19:21
Nie żyje Vangelis
Autor: SIMELA PANTZARTZI/EPA/PAP

Nie żyje legenda muzyki filmowej, grecki kompozytor Vangelis. Artystka zmarł w wielu 79 lat. Na swoim koncie miał utwory do największych hitów kinowych, takich jak "Rydwany ognia", "Wyprawa do raju" (Conquest of Paradise 1492), czy hitu "I'll Find My Way Home" z Jonem Andersonem z zespołu Yes. Vangelis skomponował także hymn na mundial w 2002 roku oraz utwór "La petite fille de la mer".

Jak podają największe agencje prasowe na świecie, Vangelis zmarł 17 maja, w wieku 79 lat. Prawdopodobnie związek z jego śmiercią miało to, że niedawno przeszedł Covid-19. Niewątpliwe jest to ogromna strata dla branży muzycznej i filmowej. Ten geniusz muzyki tworzył utwory do największych hitów kinowych.

Znani Polacy zmarli na COVID-19. Oto ich groby. Niezapomniani

Kim był Vangelis?

Vangelis od dziecka interesował się muzyką. Był samoukiem, a mając sześć klat po raz pierwszy wystąpił przed publicznością. Już wtedy było wiadomo, że ma wyjątkowy talent. W latach 60. Vangelis zamieszkał w Paryżu, gdzie założył grupę musicalową, która odniosła wielki sukces. Światową sławę zyskał w latach 70., gdy mieszkając w Londynie, stworzył swoje słynne utwory: "Albedo 0.39", "Spiral", "Beaubourg", czy "See You Later". Szerszej publiczności był znany dzięki filmowi "Rydwany ognia", do go którego skomponował ścieżkę dźwiękową, za którą w 1982 roku dostał Oscara. Później tworzył muzykę do takich hitów kinowych jak: "Blade Runner", "Missing", czy "Gorzkie Gody".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE