Niewidoma w "Tańcu z gwiazdami". Kim jest Joanna Mazur?

2019-01-06 15:28

Nina Terentiew podczas Gali Mistrzów Sportu zdradziła, że jedną z uczestniczek "Tańca z gwiazdami" będzie Joanna Mazur (29 l.), niewidoma lekkoatletka, multimedalistka mistrzostw świata i europy osób niepełnosprawnych. Będzie to kolejna niepełnosprawna osoba w show Polsatu. Na parkiecie wystąpili już podróżnik Jan Mela i Iwona Cichosz (aktorka "Leśniczówki"), Miss Świata Głuchych, która wywalczyła drugie miejsce w VII edycji programu.

Joanna Mazur w Tańcu z gwiazdami

Autor: Polsat/YouTube Niewidoma Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim

Joanna Mazur startuje z przewodnikiem Michałem Stawickim (był także z nią na Balu Mistrzów Sportu). Na mistrzostwach Europy osób niepełnosprawnych w 2016 roku zdobyła złoty medal w biegu na 200 metrów i srebrny w biegu na 100 metrów. W 2017 roku na mistrzostwach świata osób niepełnosprawnych wywalczyła złoto w biegu na 1500 metrów, srebro w biegu na 800 metrów i brąz w biegu na 400 metrów. Joanna wzrok zaczęła tracić w wieku 7 lat, okazało się, że to rzadka wada genetyczna, niemająca nawet swojej nazwy. Schorzenie postępowało, w wieku 13 lat Joanna nie mogła kontynuować nauki w zwykłej szkole i przeniosła się do specjalistycznej placówki w Krakowie. Tam po raz pierwszy miała styczność z aktywnymi fizycznie niewidomymi i postanowiła również spróbować - czytamy na paralympic.org.pl.

Oprócz Mazur w 9. edycji "Tańca z gwiazdami" wystąpią m.in. Justyna Żyła, była żona skoczka narciarskiego Piotra Żyły i Jakub Kucner, Mister Polski 2017.