Jedzenie ze styropianu, podróbki ubrań... Skandaliczne warunki pracy na planie "Zmienników"

2022-10-18 4:03

Trudno chyba o lepszy serial, który tak doskonale ukazuje rzeczywistość mieszkańców Polski w latach 80-tych. Kobiety nie mogły wykonywać pewnych zawodów, a towary w sklepach były dostępne na kartki. Za sprawą „Zmienników” poznaliśmy tajemnice pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego, a produkcja przyniosła Ewie Błaszczyk wielką sławę. To nie ona miała jednak zagrać główną rolę...

Zmiennicy

i

Autor: PAT

Do Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego chce się dostać Kasia (Ewa Błaszczyk). Niestety, ze względu na płeć, zostaje odprawiona. Kobieta wymyśla więc podstęp - przebiera się za mężczyznę i wykorzystuje dane syna swojego poprzedniego pracodawcy - Mariana Koniuszki. Dzięki temu otrzymuje prace jako zmiennik Jacka Żytkiewicza (Mieczysław Hryniewicz). Nieoczekiwanie, mężczyzna zakochuje się w Kasi, nie wiedząc, że to ona - udając mężczyznę, jest jego zmiennikiem.

Sprawa ma jednak szczęśliwy finał, a zakochani zdobywają pieniądze na wykup mieszkania przy ul. Alternatywy 4, które należało do Jana Winnickiego (Janusz Gajos). „Zmiennicy” to ostatnie dzieło Stanisława Barei. Reżyser niestety nie doczekał premiery… Serial uważany jest za jego testament - nie sposób nie dostrzec, że w wielu aspektach tworzy on symboliczne podsumowanie całej jego twórczości. Nie brakuje w nim bowiem nawiązań do poprzednich produkcji Barei. 

Nie chciała być mężczyzną…

Myśląc o serialu, mamy w głowie obraz Ewy Błaszczyk w roli Kasi. Niewiele jednak brakowało, a inna aktorka zagrałaby główną postać. Rozpoczynając pracę nad produkcją, Stanisław Bareja zaproponował rolę Jadwidze Jankowskiej-Cieślak. Aktorka było świeżo po zakończeniu zdjęć do innego serialu - „Jan Serce” w którym zagrała Kalinę. W tym samym czasie dostała też ofertę roli Antoniny Dziwisz w "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego oraz występu w węgierskim filmie "Inne spojrzenie" Károlya Makka.

Zobacz: Legendarna polska aktorka była bita przez ojca. Skazywał on na śmierć więźniów politycznych

Pierwszą ofertę odrzuciła, a rolę przyjęła Krystyna Janda, potem przez kilka tygodni zastanawiała się nad pozostałymi propozycjami. - Musiałam wybierać, czy główna rola, ale na Węgrzech, czy serial w Polsce. Wybrałam Węgry - wspominała. Co ciekawe, propozycję roli w „Zmiennikach” otrzymała pięć lat przed startem zdjęć. - Zwrócił się do mnie z tą propozycją dużo wcześniej, niż nakręcił sam serial, który zresztą wtedy, na etapie przygotowań, nosił jeszcze tytuł "Zawód - taksówkarz” - mówiła. Za rolę w „Innym spojrzeniu” - jako pierwsza Polka - zdobyła Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Kilka lat później nagrodę dostała Krystyna Janda za wspomniane „Przesłuchanie”. 

Zobacz galerię z serialu "Zmiennicy":

Tanio jak u Barei

Stanisław Bareja słynął z ekonomicznego podejścia do realizacji swoich filmów i seriali. Większość produktów do jedzenia, jakie widzimy w serialu, zrobiono głównie ze styropianu. Reżyser zaoszczędził także na zagranicznym aktorze, angażując Piotra Pręgowskiego. Sam zagrał Krokodylowego, który kieruje przemytem narkotyków. Bohaterowie nosili markowe ubrania, które… były podróbkami! 

- Koszulki zakupiono hurtem na bazarze pod Warszawą. To były podróbki. Sam miałem ich kilka do pracy w serialu, bo przecież zdjęcia trwały stosunkowo długo i jedna by mi nie starczyła. Po latach, poznałem przedstawicielkę firmy Levi’s i zażartowałem, że powinni mi zapłacić za reklamę ich produktu. Usłyszałem, że to raczej ja powinienem zapłacić grzywnę za kupowanie i używanie podrabianej odzieży - wspominał Hryniewicz. 

Gdzie bywali zmiennicy?

„Zmiennicy” do dziś cieszą się wielką popularnością o czym świadczy powstanie interaktywnej mapy z zaznaczonymi ponad 160 miejscami znanymi z serialu. Pojawiają się miejsca doskonale znane warszawiakom - Plac Grzybowski czy Warszawa Centralna, ale nie brakuje również mniej popularnych lokacji - budynek przy ul. Marii Grzegorzewskiej 3, Sąd na Lesznie, most w Koninie z czołówki. Zamieszczono również miejsca, w których rozgrywają się sceny nagrywane w Bangkoku i Berlinie. Każde z miejsc zostało dokładnie opisane, zawiera także numer odcinka w którym się pojawia. Mapa dostępna jest tutaj.

Zobacz: Marek Perepeczko miał problemy z alkoholem i zmarł w samotności. Tragiczne losy Janosika

Zmiennicy

i

Autor: Przemysław Szyszka/Super Express

Taksówka o numerze bocznym 1313

Pisząc o serialu, nie możemy nie wspomnieć o taksówce z numerem bocznym 1313, która połączyła głównych bohaterów. Najbardziej znanym spośród trzech Fiatów użytych przy powstawaniu serialu, był egzemplarz w kolorze „Bahama yellow”. Rocznik samochodu nie jest w 100% potwierdzony, lecz szacuje się go na 1979 lub 1980 rok. Ponadto, w serialu zagrały jeszcze dwie inne taksówki: niebieski Fiat 125p z 1977 roku oraz nowy jak na rok 1986 czerwony Fiat 125p rocznik 1982/1983.

Groby aktorów seriali Dom, Alternatywy 4 i Zmiennicy. Niezapomniani
Sonda
Lubisz serial "Zmiennicy"?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki