Pogrzeb Jerzego Połomskiego. Uroczystość ma charakter państwowy [Relacja, zdjęcia]

i

Autor: tumm Pogrzeb Jerzego Połomskiego. Uroczystość ma charakter państwowy [Relacja, zdjęcia]

Ostatnie pożegnanie legendy

Tak wyglądał pogrzeb Jerzego Połomskiego. Pochowali go obok Kaczyńskiego [Relacja, zdjęcia]

2022-11-23 14:46

Jerzy Połomski (†89 l.) zmarł 14 listopada, a w środę, 23 listopada, odbył się jego pogrzeb. Uroczystość miała charakter państwowy, a wybitny artysta spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, niedaleko grobu Bogusława Kaczyńskiego. W ostatniej drodze towarzyszyli mu również fotoreporterzy Super Expressu. Zobaczcie naszą relację z uroczystości i zdjęcia.

Kilka tygodni temu Jerzy Połomski przeszedł operację, przez którą miał osłabiony organizm i podłapał infekcję. Artysta przez sześć dni walczył w szpitalu o życie, a lekarze robili, co mogli, by go uratować. 

W środę, 23 listopada, odbył się pogrzeb legendarnego piosenkarza. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej o godz. 11:30 w Kościele św. Krzyża (Krakowskie Przedmieście 3, Warszawa). Z kolei o godzinie 13:30 żałobnicy odprowadzili zmarłego na Cmentarz Powązkowski w Warszawie.

Jak zdradziła nam Violetta Lewandowska, menedżerka Połomskiego, uroczystość będzie miała charakter państwowy, a w jej organizacji pomaga Związek Artystów Scen Polskich. Pojawił się pomysł, by uświetniły ją występy koleżanek, z którymi Połomski lubił koncertować

Jerzy Połomski już kilka lat temu wykupił sobie grób, w którym kilka miesięcy temu pochował zmarłą siostrę Jadwigę Pająk. Rodzeństwo będzie spoczywać razem. Zobaczcie niżej zdjęcia z pogrzebu. Pod galerią znajduje się relacja na żywo z uroczystości.

Pogrzeb Jerzego Połomskiego: relacja, zdjęcia

10:51

Przed kościołem na Krakowskim Przedmieściu zaczynają się schodzić pierwsi żałobnicy.

11:08

Pojawił się pomysł, by uroczystość uświetniły występy piosenkarek, z którymi Jerzy Połomski uwielbiał koncertować. Wśród nich wymieniona została Maryla Rodowicz, która w poruszający sposób wspominała ich ostatnie spotkanie.

11:22

Przed ołtarzem stoi urna z prochami Jerzego Połomskiego. Przed nią znalazły się dwa ordery. W 2000 roku Połomskiego wyróżniono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

11:27

Przy urnie z prochami znalazły się wieńce od prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

11:35

Uroczystości pogrzebowe otworzyła pieśń zespołu ludowego. Mszę rozpoczęto słowami: "Całe życie robiłem to, co lubiłem i to jest moja największa nagroda".

11:41

Wśród żałobników widzimy aktorkę Maję Komorowską i prezesa ZASP Krzysztofa Szustera.

11:59

Ksiądz wspomina Jerzego Połomskiego: "Wzruszał i bawił Polaków przez dekady". Jerzy Połomski był członkiem parafii, w której odbywa się jego pogrzeb. Co niedzielę przychodził do kościoła na Krakowskim Przedmieściu na mszę o 10:30 i zasiadał w piątej ławce. "Jerzy Połomski był człowiekiem wielkiej wiary" - powiedział ksiądz.

12:07

Przy urnie stoją żołnierze. Na pogrzebie Połomskiego jest sporo kamer i wielu przedstawicieli mediów.

12:28

Uczestnicy mszy przyjmują Komunię Świętą.

12:47

Uroczystości pogrzebowe w kościele dobiegają końca.

12:51

W ostatnim pożegnaniu Jerzego Połomskiego uczestniczy też Czesław Majewski - kompozytor, dyrygent, pianista oraz aktor.

13:04

Żałobnicy kierują się w stronę Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Jerzy Połomski spocznie w Alei Zasłużonych.

13:14

Na pogrzebie pojawili się także Andrzej Rosiewicz i Marek Dyjak.

13:15

 Żałobnicy zbliżają się już do grobu, w którym pochowany zostanie Jerzy Połomski. Pokrywa jest odsunięta, w grobie znajduje się też urna z prochami siostry Połomskiego - Jadwigi Pająk, która zmarła kilka miesięcy temu.

13:46

Uroczystości przeniosły się na cmentarz. Przy pomniku znajduje się morze białych kwiatach. Wśród nich widzimy wieniec od menadżerki artysty Violetty Lewandowskiej. "Kochanemu Jerzemu - Violla" - czytamy na wstędze.

14:10

Szuster żegna Połomskiego w imieniu kolegów i koleżanek z ZASP. - Niedaleko spoczywa Twój przyjaciel Boguś Kaczyński, wspaniali artyści. Jesteś w doborowym towarzystwie. Ale jeszcze chciałem nawiązać do twoich wielkich zasług, które wiązały się z pełnieniem szczytnej roli ambasadora domu artysty w Skolimowie. Nigdy nie odmówiłeś pomocy, służyłeś nam swoim cudnym śpiewem. Ale i dziś koledzy, z którymi występowałeś, odwiedzili cię i są razem z tobą. Nie pamiętam w swoim długim życiu tak licznego pożegnania jakiegokolwiek artysty. Możesz być z siebie dumny, a my jesteśmy dumni z ciebie - mówi Szuster.

14:11

Na pogrzebie na prośbę ZASP pojawił się Zespół Mazowsze. Szuster poprosił ich o zaśpiewanie piosenki.

14:46

Uroczystości pogrzebowe dobiegły końca. Zobaczcie zdjęcia w galerii.

Pogrzeb Jerzego Połomskiego. Wzruszające wspomnienia księdza i przyjaciół
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany