Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach. [RELACJA Z UROCZYSTOŚCI]

2018-12-28 12:38

Kazimierz Kutz (+ 89 l.) wybitny reżyser filmowy i teatralny oraz działacz polityczny został pochowany 28 grudnia 2018 roku w swoich rodzinnych Katowicach. Po godzinie 12:00 urna z prochami spoczęła na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. Wcześniej odbyło się świeckie pożegnanie reżysera w budynku Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury.

Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach

i

Autor: Kasia Zaremba Pogrzeb Kazimierza Kutza w Katowicach

Pogrzeb Kazimierza Kutza został zaplanowany na 28 grudnia 2018 roku. Wybitny reżyser został pochowany w Katowicach - w mieście jego dzieciństwa i młodości. W pogrzebie Kazimierza Kutza udział wzięli bliscy i przyjaciele reżysera, ale też politycy oraz aktorzy, którzy grali w jego filmach. Mowę pożegnalną może wygłosił m.in. arcybiskup - senior Damian Zimoń, który cenił twórczość Kazimierza Kutza. Zapis relacji z uroczystości i galerię zdjęć znajdziecie poniżej tego artykułu.

Program pogrzebu Kazimierza Kutza

10:00 – wystawienie księgi kondolencyjnej w hallu Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek przy pl. Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach

Od godz. 11:00 – uroczystości pogrzebowe przy urnie, przemówienia (w budynku Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury)

Ok. godz. 11.30 – planowany wymarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz przy ul. Sienkiewicza w Katowicach z towarzyszeniem orkiestry górniczej

Ok. godz. 12.00 – planowane rozpoczęcie uroczystości pogrzebowych na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza

ZOBACZ FILMOWĄ RELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI

Pogrzeb Kazimierza Kutza - relacja z uroczystości

10:00 Rozpoczęto wpisywanie do księgi kondolencyjnej. Swój podpis złożył w niej między innymi Leszek Balcerowicz. 

11:00 Urna z prochami reżysera została ustawiona na podwyższeniu. Przypomnijmy, że uroczystość ma charakter świecki. Tuż po rozpoczęciu uroczystości rozpoczęły się mowy pożegnalne. Głos zabrali między innymi: prezydent Katowic, dziekan opolskiej uczelni, dziekan łódzkiej filmówki.

11:05 Zgodnie z wolą Kazimierza Kutza, jego prochy zostaną pochowane w Katowicach na cmentarzu przy Sienkiewicza, nieopodal grobów Krystyny Bochenek, Zbyszka Cybulskiego, Jerzego Dudy-Gracza czy Wojciecha Kilara.

11:15 Wśród tłumu żałobników pojawili się: Daniel Olbrychski, Anna Dymna, Jerzy Buzek, Leszek Balcerowicz, Michał Komar, Jerzy Trela, Adam Michnik, Borys Budka, Mirosław Sekuła. Krótkie pożegnanie i informację o swojej obecności umieścił również klub piłkarski:

11:20 Minutą ciszy pamięć Kazimierza Kutza uczcili posłowie w Sejmie:

11:40 Późnym wieczorem po pogrzebie mistrza w Kinie Kosmos zostanie puszczony zrekonstruowany cyfrowo film "Sól ziemi czarnej" z 1969 roku. W ten sposób Kazimierza Kutza pożegnają przyjaciele i współpracownicy. Jak poinformowała Agnieszka Skrzelowska z działu promocji Silesii Film, seans poprzedzi rozmowa z gośćmi - przyjaciółmi i współpracownikami Kazimierza Kutza. Będą to: aktor Olgierd Łukaszewicz, dr Krystyna Klaczkowska - wieloletnia współpracownica reżysera, autor filmu o Kutzu Wojciech Sarnowicz oraz przyjaciel reżysera Krzysztof Kuc. Spotkanie poprowadzi filmoznawca Mariusz Ciszewski.

12:05 Uroczystości w sali pożegnań nieco się przeciągają. Wszystko przez liczne przemówienia. Jedną z ostatnich osób, która zabrała głos był najmłodszy syn reżysera - Tymoteusz Kutz.

12:17 Orszak pogrzebowy z urną opuścił salę pożegnań. Teraz żałobnicy udają się na cmentarz. Na trasie przejazdu karawanu ustawił się tłum ludzi. Ślązacy machali do przejeżdżającej urny. Na czele konduktu szła rodzina zmarłego, tuż za nią górnicza orkiestra. Trzeba przyznać, że ta scena robiła duże wrażenie.

12:29 Karawan z urną dotarł na miejsce pochówku. Tam odebrano hymn Polski. Na cmentarzu głos zabierze biskup Damian Zimoń

12:50 Jedną z ostatnich osób, które zabrały głos nad urną reżysera była jego żona. Iwona Świętochowska-Kutz złożyła nad urną męża słowa podziękowania. W ten sposób zakończyła się ostatnia droga Kazimierza Kutza.

Kazimierz Kutz wielki Ślązak, reżyser filmowy i teatralny oraz działacz polityczny zmarł 18 grudnia 2018 roku. Urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach i całe życie był związany z Górnym Śląskiem. Przyszły reżyser przyszedł na świat jako Kazimierz Kuc, w śląskiej rodzinie robotniczej (jego ojciec, Franciszek był kolejarzem i powstańcem śląskim). W domu kultywowano religię katolicką, lecz on w dorosłym życiu deklarował się jako ateista. To on zadecydował również w młodości o tym, aby powrócić do rodowej wersji nazwiska Kutz, którą rodzina nosiła w XIX wieku. Do najbardziej znanych filmów Kutza zalicza się np. debiutancki "Krzyż Walecznych", tak zwany "tryptyk śląski" ("Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca"), "Śmierć jak kromka chleba" czy też"Pułkownik Kwiatkowski".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki