Wielki remont

Przerażający widok na grobie Kaliny Jędrusik. Mogiły przykryte foliami. Co dzieje się na Starych Powązkach?

2023-08-29 13:06

Na Cmentarzu Powązkowskim wielkie zmiany. Wiele grobów znanych Polaków przykryto foliami, by nie uszkodziły się w czasie remontu Alei Zasłużonych. Od miesiąca trwa tam czyszczenie elewacji muru katakumb. To pierwsza część prac remontowych na Starych Powązkach. Niestety widok zasłoniętych grobów wygląda przytłaczająco. Po remoncie na pewno ta część nekropolii będzie wyglądała imponująco.

Odwiedzając Stare Powązki w Warszawie, wiele wycieczek udaje się w na początku do Alei Zasłużonych, które znajdują się na tyle Katakumb. Obecnie ta część cmentarza jest w remoncie i nie zobaczymy grobów wielu znanych i cenionych Polaków. Postawiono tam rusztowania, a groby przykryto foliami. Wszystko po to by się nie pobrudziły. Ekipa remontowa czyści elewację zabytkowego muru. Prace prowadzi Fundacja Stare Powązki. Obecnie czyszczona jest ściana od grobu przedwojennej gwiazdy kina Jadwigi Smosarskiej do seksbomby PRL Kaliny Jędrusik i jej męża Stanisława Dygata. W dalszej kolejności zasłonięte zostaną także pozostałe groby znajdujące się W Alei Zasłużonych, czyli aż do Władysława Reymonta. Może to potrwać nawet do października. Zafoliowane zostaną m.in. groby Jerzego Połomskiego, Bogusława Kaczyńskiego i Wojciecha Młynarskiego.

Pierwsza część renowacji to także remont posadzki wewnątrz katakumb. Pod foliami znajdują się obecnie także groby takich osób jak: pisarka Maria Dąbrowska, poeta Kazimierz Wierzyński, czy prezydent Ignacy Mościcki. - Tegoroczne prace finansowane są w większości przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów - poinformowała nas Fundacja Stare Powązki. Skontaktowaliśmy się z KPRM.

- Na realizację zadania publicznego pn. „Przywrócenie pamięci o Powstańcach Styczniowych i innych osobach zasłużonych dla polskiej historii oraz remont miejsc ich spoczynku na Starych Powązkach” przekazaliśmy dofinansowanie w wysokości 6 021 335,82 zł. Zadanie jest w 100% finansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zakończenie prac planowane jest na przełomie grudnia i stycznia. Zakres prac remontowych obejmuje I etap prac przy Katakumbach oraz remont miejsc spoczynku na Starych Powązkach – 119 pomników - poinformowało nas Centrum Informacyjne Rządu.

Na Cmentarzu Powązkowskim trwają także inne prace remontowe. Zasłonięty jest także grób Bolesława Prusa, który znajduje się w innej części Starych Powązek.

Tragiczna śmierć syna Prusa, ślub Sienkiewicza z kuzynką, kochankowie Marii Dąbrowskiej. Niezapomniani

Prawdziwe nazwiska i pseudonimy gwiazd. Aktor skazany za gwałt nieletniej i gejowski skandal. Niezapomniani
Sonda
Czy oglądasz regularnie program "Niezapomniani. Cmentarne historie"?