Weronika Marczuk i Katarzyna Figura sprawiły radość dzieciakom z Ukrainy

i

Autor: Archiwum prywatne

Weronika Marczuk i Katarzyna Figura sprawiły radość dzieciakom z Ukrainy

2022-05-27 22:56

Weronika Marczuk i Katarzyna Figura to gwiazdy, na które zawsze można liczyć. Choć Dzień Dziecka w Polsce przypada na 1 czerwca, one wraz z dzieciakami z Ukrainy świętowały w gdańskiej Ergo Arenie już 25 maja! W pomoc zaangażowały się również Chiny!

25 maja wydarzenie „Pomoc sierotom znaleźć Dzień Dziecka” odbywało się w Ergo Arenie w Gdańsku. Ten dzień to zakończenie roku szkolnego w Ukrainie, także zbliżając się Międzynarodowego Dnia. W celu pomocy dzieciom z Ukrainy i łagodzenia ich zranione wojną serca, Yiqi Wang (Jsi Wang), nauczycielka chińskiego z Warszawie i Weronika Marczuk z Stowarzyszenia Przyjaciół Ukraińskich zaaprobowały i wezwały to wydarzenie oraz dla około 200 ukraińskich sierot zorganizowały „Wycieczkę Dniową”, podczas której odwiedziły muzea, wzieły udział w tanecznym showi innych atrakcjach.

Pierwsza stacja dla dzieci to odwiedzenie Muzeum Stoczni Gdańska, gdzie polski były prezydent Lech Wałęsa spotkał się z nimi. Podczas spotkania składał dzieciom życzenie i pragnienie pokoju. Poznając byłego prezydenta, dzieci były bardzo podekscytowane, więc spieszyły się z nim robić zdjęcie sobie.

Następnie dzieci dojechały do obiektu zabaw Ergo Areny. Chińską Izbę Gospodarczą Prowincji Zhejiang i około 40 wolontariuszów z Stowarzyszenia Przyjaciół Ukraińskich zostało zbudowane miejsce wydarzenia, gdzie zajmowało się malowaniem buziek, batutami, górską dmuchaną i sprzęty VR. Dzieci przybyły w Ergo Arenie o 11:30, chińskie „Tańce Lwów” i cyrk witały ich gorąco.

Xiaodong Fan, Konsul Generalny Chin w Gdańsku przybył na miejscu, przemawiając w imieniu Chin.

Bardzo się cieszy, że obchodzi Dzień Dziecka wspólnie z dziećmi. Chiny kochają pokój i udzielają pomocy humanitarnej Ukrainie, składają wysokie uznanie dla tego wydarzenia i życzy Ukrainie szybkiego powrotu do pokoju.

Również Weronika Marczuk, Yiqi Wang(Jsi Wang), Jianyong Du z Izby Gospodarczej Prowincji Zhejiang w Polsce, polityk Piotr Gadzinowski składali swoje życzenie.

Ogromną uwagą mediów i społeczeństwa cieszyło się to wydarzenie. Piotr Gadzinowski i Weronika Marczuk odpowiedzieli na pytania dziennikarzy. Marcin Skwierawski (wiceprezydent Sopotu), Yiqi Wang(Jsi Wang) i Jianyong Du uczestniczyli w konferencji prasowej, składając przemówienie i życzenie dzieciom.

Po konferencji Yiqi Wang(Jsi Wang), Weronika Marczuk, Piotr Gadzinowski, Jianyong Du wręczyli dzieciom prezenty, pozdrawiając i bawiąc się z dziećmi. Obecny był również Rafał Pacześ, znany polski prowadzący talk-show, który przyniósł dzieciom uśmiech i niespodziankę. Katarzyna figura również nadrabiała pod koniec wydarzenia z powodu korków, ale wreszcie przybyła i składała życzenie dzieciom.

Na zakończenie imprezy Jianyong Du zorganizował wypuszczenie gołębi, aby wyrazić życzenie pokoju. Dzieci opuściły Ergo Arenę i wyruszyły na wycieczkę do Akwarium.

Pierwsza współpraca z Chińczykami?

Dzięki przyjaźni z panią Weroniką, zwykłą chińską nauczycielką Yiqi wang (Jsi wang), która ma zaledwie 24 lata, szef Izby Gospodarczej Prowincji Zhejiang w Polsce, Jianyong Du, oraz niektórzy Chińczycy w Polsce zebrali fundusze i zorganizowali działania w tym zakresie. We współpracy z Stowarzyszeniem Przyjaciół Ukraińskich Chińczycy przygotowali na miejscu zabawy takie jak zamki dmuchane, trampoliny i VR oraz bogate prezenty dla dzieci.

Inicjatorka, Yiqi wang, stwierdziła: „Pomysłam był taki, że Chińczycy w Polsce też chcieliby pomóc Ukrainie, ale nie wiedzieli, co zrobić. Dlaczego więc nie zorganizuje Dnia Dziecka dla dzieci? Nie sądziliśmy jednak, że odzew na to wydarzenie będzie tak duży, że przyjedzie do nas nawet były prezydent".

Izba Gospodarcza Prowincji Zhejiang w Polsce jest organizacją charytatywną i kulturalną, którą darzę wielkim szacunkiem. Jestem bardzo wdzięczna za wsparcie pana Jianyong Du, który zgromadził wokół siebie przyjaciół, aby wesprzeć to wydarzenie i pomóc większej liczbie dzieci. Bardzo się cieszę, że to wydarzenie pogłębia przyjaźń między Chińczykami w Polsce a Polakami i Ukraińcami. Jestem szczerze wdzięczna polskiemu politykowi Piotrowi Gadzinowskiemu za to, że był tam osobiście, aby mi pomóc. Mamy nadzieję, że niosąc dzieciom opiekę i szerząc pozytywną siłę, zapomną one o krzywdach wyrządzonych przez wojnę i odnajdą w sobie pokój i szczęście."

Warto zauważyć, że po raz pierwszy prywatna inicjatywa pomocy Ukrainie, realizowana we współpracy z miejscową ludnością, której głównym sponsorem są Chińczycy, rozwinęła się na tak dużą skalę. Polskie gwiazdy (Rafał Pacześ i Katarzyna Figura) niespodziewanie mogły wziąć aktywny udział w tym wydarzeniu, a Rafał Pacześ wszedł w bliską interakcję z dziećmi.

Uczestnicy z Chin towarzyszyli ukraińskim dzieciom przez cały czas trwania imprezy i nawiązali silną przyjaźń. Wydarzenie to pozwoliło nam lepiej zrozumieć Chińczyków w Polsce.

Wywiadówka - Rafał Pacześ
Sonda
Co dajesz w prezencie na Dzień Dziecka?