Znany medioznawca ocenia Kurskiego: Zbudował nowoczesną telewizję

2020-03-12 6:31

Telewizja Polska udostępniła właśnie podsumowanie pracy już byłego prezesa Jacka Kurskiego (54 l.). Liczby mówią same za siebie – jest się czym pochwalić. Nawet jego przeciwnicy, którzy krytykowali go za styl programów informacyjnych, muszą przyznać, że w sferze rozrywkowej pokonał konkurencję.

Ostatnie dwa lata to wzrost pozycji TVP na rynku. Wzrost grupy TVP to 1,6 procenta, podczas gdy grupa Polsat zanotowała spadek o 3,1 proc., a grupa TVN/Discovery o 2,6 proc. – w stosunku do roku 2017. Natomiast łączny wzrost anten głównych – TVP 1 i TVP 2 to 2,8 proc. a kanałów tematycznych o 2,2 proc.
Rok 2019 był najlepszym w dotychczasowej historii TVP Sport – udziały kanału w ogólnym rynku telewizyjnym wyniosły 1,25 proc.
W ubiegłym roku, w porównaniu z 2018 r., wzrosły także udziały TVP INFO – ponad 6 proc. a TVP 3 – blisko 15 proc.
Nie zapominano również o promocji kultury. W latach 2016 – 2019 TVP pokazała 628 godzin spektakli teatralnych, które obejrzało łącznie ponad 22 miliony widzów. Liczba premier Teatru Telewizji wzrosła z 9. w 2016 r. do 27 w 2019.
W trakcie trwania kadencji zarządu kierowanego przez Jacka Kurskiego TVP rozpoczęła emisję nowych produkcji własnych, stawiając przede wszystkim na te, które budują w Polakach poczucie dumy z własnej historii – to m.in.: „Korona królów”, „Stulecie Winnych”, „Drogi Wolności”, „Młody Piłsudski”...

Nie wolno też zapomnieć o wielkim sukcesie Eurowizji Junior. Nie dość, że zwyciężyła tam nasza reprezentantka Viki Gabor (14 l.), Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że impreza przyciągnęła największą publiczność od 2006 r. i drugą co do wielkości w historii konkursu. Transmisję z 17. edycji Eurowizji Junior w Gliwicach obejrzało średnio 11,6 mln widzów.
Kończący 2019 r. Sylwester Marzeń z Dwójką znowu zdeklasował konkurencję. Średnia widownia ostatniego koncertu z Zakopanego wyniosła 6 mln widzów wg Modelu Oglądalności Rzeczywistej. Na samej Równi Krupowej bawiło się 70 tys. osób.

prof. Radosław Sajna, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy:
Jacek Kurski był z całą pewnością sprawnym menedżerem

Telewizja publiczna jest nowocześniejsza niż była kilka lat temu i tutaj duża rola prezesa telewizji, który tym wszystkim koordynuje. Pod względem technologicznym Telewizja Polska jest dzisiaj w awangardzie na polskim rynku telewizyjnym(…) Pod względem technologicznym Telewizja Polska jest dzisiaj w awangardzie na polskim rynku telewizyjnym. Jeśli chodzi o tę dynamikę przekazu, o nowoczesność od strony technologicznej, to z pewnością mamy do czynienia z pewnym sukcesem prezesa i z tego można go rozliczać w pozytywny sposób.

- wypowiedzi dla Radia PiK

Starvoice - Gwiazdy mają głos
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE