Ranczo 9 sezon. Serial Ranczo złamał ciszę wyborczą?! Pojawiło się hasło wyborcze: "Głosuj na Dudę"

2015-05-25 14:13 Ag

W serialu "Ranczo" złamano ciszę wyborczą?! Podczas emisji 115 odcinka 9 sezonu "Rancza", który w TVP1 pojawił się jeszcze przed końcem ciszy wyborczej pojawiły się hasła zachęcające do poparcia Dudy: "Głosuj  na Dudę", "Duda najlepszym kandydatem". Chodziło oczywiście o Fabiana Dudę (Piotr Ligienza), który startuje w wyborach na wójta Wilkowyj, a nie o Andrzeja Dudę, kandydata PiS na prezydenta, ale wielu internautów zwraca uwagę na fakt, że doszło do naruszenia ciszy wyborczej.

"Ranczo" 9 sezon odcinek 115 - niedziela, 24.05.2015, o godz. 21.15 w TVP1

Wybory prezydenckie w Polsce zbiegły się w czasie w wyborami wójta Wilkowyj w serialu "Ranczo".  W 115 odcinku 9 sezonu "Rancza", który był emitowany w TVP1 jeszcze podczas trwania ciszy wyborczej widzowie zobaczyli jak przebiega kampania wyborcza w Wilkowyjach. A ponieważ o urząd wójta ubiega się Fabian Duda, to nie mogło zabraknąć haseł wyborczych zachęcających do głosowania właśnie na niego.

Przeczytaj: Ranczo 9 sezon. Wybory wójta Wilkowyj. Debata wyborcza Fabian Duda kontra Więcławska. Kto wygra?

Najwidoczniej umknęło to uwadze Telewizji Polskiej, która chyba zapomniała o przedłużeniu ciszy wyborczej do godziny 22.30.  Tuż po godzinie 22 pokazano w "Ranczo" wielkie banery z napisami: "Głosuj na Dudę" i "Duda najlepszym kandydatem".

Czy doszło do złamania ciszy wyborczej skoro chodziło o bohatera serialu, a zbieżność nazwisk w przypadku Fabiana Dudy i Andrzeja Dudy jest przypadkowo? Na razie nie ma oficjalnego stanowiska ani Telewizji Polskiej, ani Państwowej Komisji Wyborczej w tej sprawie.

Na pewno nie zawinili twórcy "Rancza", którzy kręcili ten odcinek latem 2014 roku i nawet nie wiedzieli, że Andrzej Duda będzie kandydatem PiS na prezydenta.

Zobacz: Ranczo 9 sezon. Solejukowie prześladowani po wygranej w lotto! Wyjadą z Wilkowyj?

A jeśli chodzi o przedłużenie ciszy wyborczej do godz. 22.30, to PKW zdecydowała o tym ze względu na śmierć w komisji obwodowej w Kowalach. Wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte o godz. 21, a przedłużonie głosowania dotyczyło tylko wyborców z Kowa, miejscowościl, która liczy 611 mieszkańców, a uprawnionych do głosowania jest 536 osób.

TVP planowała emisja 115 odcinka "Rancza" już po studiu wyborczych, ale ze względu na ciszę wyborczą ten odcinek został wyemitowany wcześniej.

Dorota Chotecka, która w "Ranczo" gra Krystynę Więcławską, rywalkę Dudę w wyborach na wójta Wilkowyj mówiła w rozmowie z magazynem "Kurier TV", że fanów serialu czeka wkrótce "sporo wyborczego zamieszania".

- Na szczęście emisja tych odcinków "Rancza" odbędzie się już po drugiej turze wyborów prezydenckich. Inaczej musielibyśmy go przełożyć. Wszystko przez to, że nasz kandydat również ma na nazwisko Duda i cały Jeruzal obklejony jest jego plakatami. Moglibyśmy być posądzeni o agitację" - przyznała Chotecka.

Chcesz wiedzieć więcej o serialach? Odwiedź nas na Facebooku!