Antoni Macierewicz trenuje skoki do wody

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express, Twitter

Wybory 2023

Antoni Macierewicz. Kim jest z wykształcenia? Padniesz, jak się dowiesz czego się uczył

2023-09-07 13:31

Antoni Macierewicz startuje z listy PiS w wyborach 2023 w Piotrkowie Trybunalskim. Polityk w dawnych latach był jednym ze współzałożycieli KOR, a ostatnie lata to czas jego pracy jako szef MON i poseł. Macierewicz to też jedna z osób najbardziej interesujących się katastrofą smoleńską. Start w wyborach do Sejmu to dobra okazja, by przypomnieć, kim jest z wykształcenia Macierewicz, jaki ma majątek oraz poznać ciekawostki o jego rodzinie.

Antoni Macierewicz  - kim jest? Pochodzenie, rodzina: rodzice, rodzeństwo, żona i dzieci

Każdy zna Antoniego Macierewicza jako byłego Ministra Obrony Narodowej i posła. Antoni Macierewicz urodził się 3 sierpnia 1948 roku. Jest to jeden z najbardziej znanych polityków związanych z obozem władzy, Prawem i Sprawiedliwością. W wyborach 2023 startuje jako "jedynka" z listy PiS w Piotrkowie Trybunalskim, a jego przeciwnikiem będzie Bogusław Wołoszański. Macierewicz kojarzy się również z pracą na rzecz rozwiązania przyczyny katastrofy smoleńskiej. Polityk był przecież szefem zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku, a także przewodniczącym Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem. Wiadomo, że przed laty, jako młodzieniec, działał w opozycji antykomunistycznej, był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników, za swoją działalność  23 września 2022 prezydent Duda wręczy mu Order Orła Białego. Antoni Macierewicz kojarzy się więc z twardą polityką. Wielu może więc być zaskoczonych tym, jakie ma wykształcenie i czym zajmował się naukowo. Ciekawostką jest też to, że Macierewicz jest miłośnikiem pływania i skoków do wody.

Antoni Macierewicz pochodzi z rodziny o patriotycznych korzeniach i związanej z nauką. Ojciec Antoniego Macierewicza, Zdzisław - docent chemii, był związany z konspiracją, w latach 1942–1944 uczył na tajnych kompletach i działał w Armii Krajowej. Po powstaniu warszawskim trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, ale udało mu się uciec z transportu. Po wojnie pracował jako naukowiec na Uniwersytecie Warszawskim i w Pracowni Chemicznej w Państwowym Zakładzie Higieny. Matka Antoniego Macierewicza, Maria z domu Strączyńska była doktorem biologii. Antoni Macierewicz ma dwoje rodzeństwa, brata Wojciecha i siostrę Barbarę, on sam jest najmłodszy z rodzeństwa.

Antoni Macierewicz jest żonaty z Hanną z domu Natora. Antoni Macierewicz ma jedną córkę, znaną w środowisku położniczym, ponieważ jego córka Aleksandra Wesołowska jest współzałożycielką powstałej w 2010 Fundacji Bank Mleka Kobiecego.

Wykształcenie Antoniego Macierewicz

Kiedyś w "Milionerach" padło pytanie dotyczące wykształcenia Macierewicza? Hubert Urbański zadał uczestnikowi teleturnieju pytanie, które brzmiało: - Kto z racji wykształcenia poznał urzędowy język imperium inkaskiego, czyli język Indian Keczua? Do wyboru były cztery odpowiedzi: Antoni Macierewicz, Paweł Kukiz, Ewa Kopacz, Robert Biedroń. Na pierwszy rzut oka pytanie wydaje się bardzo zaskakujące i ciężko wskazać, która z osób mogłaby poszczycić się znajomością dawnego języka. Tymczasem okazuje się, że chodzi o Antoniego Macierewicz. Zaskoczeni? Antoni Macierewicz z wykształcenia jest historykiem. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Bardzo zainteresował się Ameryką Łacińską, wykładał historię Ameryki Łacińskiej na UW i był doktorantem w Pracowni Dziejów Ameryki Łacińskiej i Afryki Instytutu Historii PAN w Warszawie. To wszystko sprawiło, że nauczył się w pewnym stopniu języka Indian Keczua.

 W GALERII NIŻEJ ZOBACZYSZ, JAK PRZEZ LATA ZMIENIAŁ SIĘ ANTONI MACIEREWICZ

Niezwykłe wspomnienia Macierewicza

W książce "Macierewicz, człowiek od zadań niemożliwych" wspominał, że jego związek z problematyką Ameryki Łacińskiej zaczął się, gdy szukał tematu magisterki. Chciał podjąć zagadnienie najnowszej historii Polski i świcie pod komunistycznym wpływem, ale musiał to zrobić pośrednio. Stąd wpadł na pomysł zainteresowania Państwem Inków: - Miało być ono modelowym państwem przedprzemysłowym realizującym społeczeństwo komunistyczne, postanowiłem sprawdzić, jak to było naprawdę.

Antoni Macierewicz: majątek

W najświeższym oświadczeniu majątkowym za rok 2022 Antoni Macierewicz wskazał: w rubryce "środki pieniężne zgromadzone w walucie obcej" wpisał: "1908,65, lokata 22.000.00 zł, żona - 249137,16 zł, obligacje - 249137,16 zł, fundusze PKO TFI/PKO PTE 175299, 39 zł". Wpisał w oświadczeniu majątkowym także mieszkanie o pow. 55 m kw i wartości 400-550 tys - własnościowe, własność żony. Jak własność żony wskazał też działkę (0,09 hektara) i domek 40 m kw, warte80-100 tys.  Ma też samochód: Volkswagen Passata. Samochód jest już wiekowy - ma 15 lat.

Politycy od Kuchni - Jakub Banaś