Życie jak w Madrycie

Tak mieszka kardynał Kazimierz Nycz. Prawdziwy pałac w centrum Warszawy [Zdjęcia]

2023-03-22 10:58

Kardynał Kazimierz Nycz już od 16 lat pełni funkcję arcybiskupa metropolity warszawskiego. Kapelusz kardynalski otrzymał z rąk papieża Benedykta XVI. Przez lata postrzegany był w episkopacie jako hierarcha ze skrzydła liberalnego. Kazimierz Nycz na co dzień mieszka w ścisłym centrum stolicy - przy ulicy Miodowej, nieopodal rynku Starego Miasta. Na warunki lokalowe kardynał nie ma prawa narzekać. Zobacz w naszej galerii, jak mieszka Kazimierz Nycz. To prawdziwy pałac w centrum Warszawy.

Tu mieszka Kazimierz Nycz. Pałac ma niesamowitą historię

Miejsce, gdzie mieszka Kazimierz Nycz, nazywane jest Pałacem Borchów, Domem Arcybiskupów Warszawskich lub po prostu pałacem arcybiskupim. Na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej można zasięgnąć informacji o najciekawszych wnętrzach pałacu. Zaliczają się do nich trzy pomieszczenia: Sala tranowa, Czarny Gabinet i Mały salon papieski. Z każdym wiążą się niesamowite historie, np. w tym ostatnim przez funkcjonariuszy UB aresztowany został kardynał Stefan Wyszyński. Z kolei w Sali tronowej znajdują się liczne pamiątki, m.in. krzyż ks. Jerzego Popiełuszki. Pierwszy gmach Domu Arcybiskupów Warszawskich powstał na początku XVII wieku. Siedzibą arcybiskupa metropolii warszawskiej został w 1843 roku. Pałac, w którym dziś mieszka kardynał Kazimierz Nycz, został mocno zniszczony w trakcie powstania warszawskiego. Po wojnie został odbudowany, a w 1953 roku poświęcony. W naszej galerii pod artykułem zobaczysz, jak wygląda pałac arcybiskupi i jak mieszka Kazimierz Nycz.

Kim jest Kazimierz Nycz? Kardynał i wykładowca

73-letni kardynał urodził się w Starej Wsi w woj. śląskim. Kazimierz Nycz szybko piął się do kolejnych szczeblach w strukturze Kościoła w Polsce. Zaczynał - jak wszyscy - od bycia wikariuszem. Pierwszą jego parafią był kościół św. Elżbiety w Jaworznie-Szczakowej. w 1988 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w archidiecezji krakowskiej. W 2004 roku Kazimierz Nycz został biskupem diecezjalnym w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Od 2007 roku hierarcha jest arcybiskupem metropolitą warszawskim. Kazimierz Nycz spełniał się także w nauce. Był m.in. wykładowcą katechetyki na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i wicerektorem krakowskiego seminarium duchownego.

W innych naszych galeriach zobaczysz, jak mieszka Sławoj Leszek Głódź, jak mieszka Stanisław Dziwisz i jakimi samochodami jeżdżą polscy biskupi

Sonda
Czy Kościół w Polsce odgrywa pozytywną rolę?
Kardynał Kazimierz Nycz zasłabł na mszy świętej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki