Ciekawa rozgrywka

To Stefan Wyszyński załatwił, że Karol Wojtyła został papieżem?! Sensacyjne kulisy wyboru Jana Pawła II

2023-04-09 5:05

Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła - mimo wielu podejmowanych przez komunistów prób ich poróżnienia - mieli ze sobą znakomite relacje oparte na wzajemnym szacunku. Przez kilkadziesiąt lat to prymas był najważniejszym człowiekiem w polskim Kościele i nie podlegało to żadnej dyskusji. Gdy Karol Wojtyła został Janem Pawłem II, wszystko się zmieniło. Co ciekawe, to Stefan Wyszyński miał przyczynić się do tego, że Polak zasiadł na tronie Piotrowym. Czy prymas załatwił, że Karol Wojtyła został papieżem?

Relacje Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego

Kardynał Stefan Wyszyński po wyborze Karola Wojtyły na papieża żył jeszcze niecałe trzy lata. Gdy prymas był już umierający i ludzie modlili się o jego zdrowie, Jan Paweł II został postrzelony przez Alego Agce. Wyszyński zareagował błyskawicznie. - Odtąd wszystkie modlitwy, które zanosiliście mojej intencji, proszę skierować w intencji Ojca Świętego, za jego zdrowie i życie. Niech Pan go nam zachowa, niech sprawi, aby długie jeszcze lata mógł służyć Kościołowi powszechnemu i kulturze światowej w duchu Ewangelii - apelował. 15 dni dni po zamachu na Jana Pawła II prymas zmarł. Wcześniej jednak zdążył odbyć rozmowę telefoniczną z papieżem. Krążą słuchy, że to właśnie dzięki zaangażowaniu Stefana Wyszyńskiego Karol Wojtyła został wybrany na konklawe.

Historyk: Wyszyński utorował Wojtyle drogę na stolicę Piotrową

Dr hab. Paweł Skibiński mówił o tym już w 2018 roku w rozmowie z PAP. - Prymas Wyszyński był tym człowiekiem, który utorował kard. Wojtyle drogę na stolicę Piotrową. Na poparcie tej tezy mamy kilka argumentów. Episkopat światowy i konklawe były obyte z faktem kandydowania wybitnych hierarchów polskiego Kościoła na tron papieski. Proszę pamiętać, że według niepełnych i nieprecyzyjnych informacji już na poprzednich konklawe padały głosy na polskich kardynałów: Augusta Hlonda i Wyszyńskiego. Możliwość głosowania na Polaka nie była więc aż tak szokująca, ponieważ polski Kościół dostarczał Kościołowi powszechnemu wybitne indywidualności, m.in. w postaci dwóch wspomnianych wielkich hierarchów - argumentował historyk. - Drugim elementem działań prymasa było świadome budowanie relacji międzynarodowych polskiego episkopatu w oparciu o kard. Wojtyłę. Oczywiście nie robił tego z myślą o wyniesieniu go na stolicę Piotrową, ale dla dobra Kościoła w Polsce. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dzielili się z kard. Wojtyłą obowiązkami. Prymas Wyszyński wyjeżdżał wyłącznie do Rzymu. Wojtyła jeździł natomiast po całym świecie. Nie tylko dlatego, że był do tego doskonale przygotowany, lecz również z powodu przekonania Wyszyńskiego, że jemu samemu wyjeżdżać nie wolno, że nie wolno mu opuszczać Polski - mówił dr hab. Paweł Skibiński.

Poniżej znajdują się QUIZ. Biskupi z czasów PRL. Wojtyła, Wyszyński, Glemp. Zapomniane fakty i galeria zdjęć Jana Pawła II ze Stefanem Wyszyńskim

QUIZ. Biskupi z czasów PRL. Wojtyła, Wyszyński, Glemp. Zapomniane fakty

Pytanie 1 z 15
Który z hierarchów został prymasem w 1948 roku?
KS.J.KLOCH: PODZIAŁY POLSCE ZASZŁY ZA DALEKO, WIDAC PĘKNIĘCIA W RODZINACH

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki