11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Andrzej Duda uczcił ofiary w Warszawie [RELACJA NA ŻYWO]

2021-04-10 15:00 Sara Osiecka PAP
Lech i Maria Kaczyńscy
Autor: Kurnikowski

10 kwietnia 2012 odbędą się obchody 11. Rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której życie straciło 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński i jego żona, Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie parlamentarzyści, duchowni czy najwyżsi dowódcy wojska. 11 lat temu o godzinie 8:41 czasu polskiego rozbił się Tupolew-154. Obchody rozpoczną się o 8:00 rano w kościele seminaryjnym. Zakończenie planowane jest na 19:00.

Po raz kolejny rocznica katastrofy smoleńskiej odbędzie się w cieniu pandemii koronawirusa.

Nie przegap: Katastrofa smoleńska. Ważny komunikat prokuratury. Na wyniki śledztwa jeszcze poczekamy

- Podobnie jak zeszłoroczną rocznicę katastrofy w Smoleńsku, tak i tegoroczną, 11. rocznicę będziemy obchodzić w cieniu pandemii. Organizacje uroczystości dostosowujemy do obowiązujących obostrzeń- oznajmiła rzeczniczka prasowa PiS.

Organizatorem uroczystości jest resort obrony narodowej, a uczestniczyć w niej będą między innymi Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, który w zeszłym roku tak napisał na temat tragedii na swoim Twitterze:

Zobacz: Katastrofa smoleńska. Film z raportu komisji Macierewicza w TVP. Kiedy emisja?

- 10 lat od katastrofy smoleńskiej. To moment, w którym czas się zatrzymał. Tamten krzyk dzwoni wciąż głośno w uszach. Przeżywaliśmy narodową tragedię jako wspólnota. Dziś, w innych okolicznościach, też potrzebujemy jedności. Cześć pamięci ofiar Katynia i tragedii smoleńskiej – stwierdził.

Pełny harmonogram tegorocznych uroczystości można znaleźć tutaj.

Najnowsze informacje zobaczysz, wciskają F5.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Stewardesa Justyna Moniuszko miała tylko 25 lat. Spoczywa na cmentarzu w Białymstoku

14:50 Z raportu podkomisji smoleńskiej, który został pokazany dziś w TV Republika, wynika, że: "Wybuchy w kadłubie i na skrzydle TU-154M oraz działania Rosjan przyczyniły się do katastrofy smoleńskiej - świadczą o tym m.in. obecność heksogenu i trotylu na szczątkach wraku tupolewa oraz charakterystyczne dla eksplozji rozmieszczenie ciał ofiar". Przedstawiono wyniki licznych badań i analiz, zrekonstruowano też lot i moment tragedii. Kolejna emisja odbędzie się dziś o 20:25 na antenie TVP1.

14:26 Leszek Miller odniósł się do katastrofy smoleńskiej. Więcej na temat przeczytasz tutaj: Gorzki wpis Leszka Millera w rocznicę katastrofy. „Mogli spowodować, żeby samolot zawrócił”

14:00 Prezydent Andrzej Duda wrócił do Warszawy. Na placu Piłsudskiego złożył kwiaty pod pomnikiem ofiary katastrofy smoleńskiej.

12:57 Borys budka złożył kwiaty na grobie Krystyny Bochenek, oddając część wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej.

12:30 13 kwietnia 2010 roku pożegnano polityków umieszczając na ich miejscach w Sejmie czarno-białe zdjęcia oraz kwiaty.

- Proszę państwa, patrząc na wypełnioną dzisiaj po brzegi salę posiedzeń polskiego Sejmu, widzę tu całą Polskę, całe państwo polskie. Są tu bowiem posłowie i senatorowie, jest premier, jest rząd, są przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, są reprezentanci najwyższych urzędów i organów państwa. Jednak fotel prezydenta jest pusty - przypomina słowa marszałka Sejmu TVP.

12:20 Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska opowiedziała TVP, w jakich okolicznościach dowiedziała się o rozbiciu TU-154.

- Mnie ta tragiczna wiadomość zastała właśnie tam, na tej nieludzkiej ziemi, która jest tak mocno przesiąknięta polską krwią, że nie wyobrażałam sobie, że może tam się zdarzyć jeszcze raz kolejna tragedia. Miałam nadzieję, że to jest koszmarny sen, z którego się obudzę. Tak jednak się nie stało - wspomina. 

Zobacz: Katastrofa smoleńska. Tak Kaczyński oddał hołd bratu 11 lat po jego śmierci [ZDJĘCIA]

11:59 Premier Mateusz Morawiecki wspomina 10 kwietnia 2010 i osoby, które wtedy zginęły. "Katastrofa smoleńska odebrała wielu rodzinom wspaniałe Matki, Ojców, Córki i Synów. Zraniła też naszą Ojczyznę, odbierając ludzi najwybitniejszych i najbardziej potrzebnych. Pamiętamy o wszystkich 96 ofiarach. Kontynuowanie ich dzieła to nasz obowiązek. Niech spoczywają w pokoju." - napisał.

Nie przegap: Taka naprawdę była Maria Kaczyńska, dziennikarka ujawniła nieznany fakt. Nie da się opanować łez

11:38 Michał Dworczyk uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej na swoim Twitterze. "Pamięć o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim, jego małżonce Marii oraz pozostałych ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem zawsze będzie żywa; ta narodowa tragedia zmieniła historię i nas samych. Bardzo nam ich brakuje, szczególnie w tych trudnych czasach...' - napisał.

11:23 Rafał Trzaskowski oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej na swoim Twitterze. "Dziś 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tragicznego wypadku, w którym zginęło 96 osób. Najważniejsi politycy w państwie, cała załoga, wszyscy pasażerowie, wśród nich nasi przyjaciele. Niech nic nie przesłoni nam pamięci o nich." - napisał.

11:01 W ogrodzie Saskim nieopodal placu Piłsudskiego, gdzie upamiętniano ofiary katastrofy smoleńskiej, odbył się strajk przedsiębiorców. Uczestnicy zaczęli się zbierać się około godziny 7:00 rano, a już godzinę później doszło do pierwszych zamieszek. 

- Mieliśmy do czynienia z naruszeniem nietykalności, a także znieważeniem policjanta i odmową podania danych - powiedział w rozmowie z PAP-em rzecznik  rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Sylwester Marczak.

Co najmniej 6 osób zostało zatrzymanych.

Zobacz: Policja stłumiła Strajk Przedsiębiorców. Paweł Tanajno został zatrzymany

10:55 Magdalena Ogórek pokazała zdjęcia prasy z okresu tuż po 10 kwietnia 2010. 

10:38 Marek Szolc z Lewicy zwrócił uwagę na ilość radiowozów w Warszawie. "10 kwietnia. Oglądam relacje i zdjęcia z centrum Warszawy. Wygląda na to, że na samej Nowogrodzkiej, Krakowskim Przedmieściu i pl. Piłsudskiego znów stoi więcej radiowozów, niż w całym mieście mamy karetek..." - napisał.

10:34 Jarosław Kaczyński składa kwiaty i zapala znicze na grobie swojej matki, Jadwigi Kaczyńskiej, na warszawskich Powązkach.

Zobacz: Prawnik chce przesłuchać Kaczyńskiego wariografem. Chodzi o katastrofę smoleńską

10:25 Narodowy Bank Polski podał, że w listopadzie powstanie 20-złotówka z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Zgoda prezesa NBP zostanie podpisana w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Ukaże się 80 tysięcy sztuk pieniądza.

10:11 Platforma Obywatelska za pośrednictwem Twittera uczciła pamięć ofiary katastrofy smoleńskiej. Do postu dołączono wstrząsający filmik.

10:06 Anna Romańczuk przypomniała poruszające słowa Marii Kaczyńskiej o mężu. "Będę zawsze stać u boku Leszka, opiekować się nim aż do śmierci. Jestem ostoją męża, przy mnie czuje się bezpiecznie. Nie wyobrażam sobie, żeby jednego z nas miało zabraknąć. Najlepiej, żebyśmy odeszli razem…" - zacytowała.

10:00 W relacji na żywo na antenie TVP Info widać, że na cmentarzu podczas obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej pojawiło się mnóstwo osób. Nie wszyscy zachowywali zalecany odstęp co najmniej 1,5 metra, choć zdecydowana większość uczestników ma zakryte usta i nos.

9:54 Jarosław Kaczyński składa kwiaty i zapala na Powązkach w Warszawie.

9:44 Tomasz Lis skomentował katastrofę smoleńską na swoim Twitterze. "W katastrofie smoleńskiej najgorsze jest to jak łatwo byłoby jej uniknąć, jak bardzo niewiele trzeba było, by wszyscy ci ludzie żyli. Wystarczyło to co powoduje, ze prezydenckie samoloty innych krajów się nie rozbijają, przede wszystkim decyzje ograniczone do kabiny pilota" - napisał.

9:50 Obchody przenoszą się na warszawskie Powązki, gdzie jest symboliczny grób ofiar katastrofy smoleńskiej.

9:28 TVP Info na żyto pokazało między innymi moment, gdy Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej, złożył wieniec pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego. Wcześniej kwiaty położyli min. Elżbieta Witek, Adam Niedzielski, Przemysław Czarnek i Mateusz Morawiecki.

Nie przegap: Wzruszające przemówienie Dudy na Wawelu. Można dostrzec sens w bólu osieroconych dzieci

9:13 Jarosław Kaczyński z delegacją rodzin składa kwiaty pod pomnikiem brata.

9:10 Pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego trwa modlitwa w intencji ofiar. Symbolicznie podziękowano zmarłemu prezydentowi za to, co po sobie pozostawił dla narodu.

 9:07 Na Twitterze Marek Belka oddał cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej. "Niech niepamięć pochłonie tych, którzy nie potrafią uszanować tej wspólnej straty" - napisał.

9:03 Pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego trwa odczytanie nazwisk wszystkich osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Wywieszono także czarno-białe zdjęcia każdej z 96 osób.

8:57 Jarosław Kaczyński będzie jako pierwszy składa kwiaty pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Panuje całkowita cisza, widać mnóstwo wieńców.

Nie przegap: Katastrofa smoleńska. Rodzice Przemysława Gosiewskiego ostro o Macierewiczu. "Mamy do niego pretensje"

8:48 Prezydent Andrzej Duda oddaje cześć poległym na Wawelu, składając kwiaty w krypcie. Łamiącym się głosem zaczął przemawiać do Polaków.

- Chciałem podziękować, że jak co roku, jesteście Państwo ze mną na Wawelu. - mówi. - Jestem tu tradycyjnie z moimi przyjaciółmi, oddać hołd i uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i wszystkich wielkich Polaków, którzy 11 lat temu zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

- Wieczna pamięć, część i chwała tym, którzy zginęli. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie - powiedział.

8:41 O tej godzinie rozbił się TU-154. TVP Info emituje nazwiska wszystkich zmarłych podczas tragedii.

8:40 Ambasador Krzysztof Krajewski z delegacją złożył kwiaty w miejscu katastrofy smoleńskiej.

8:29 Trwa masz święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczą w niej między innymi: prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremierzy: Piotr Gliński, Jacek Sasin oraz szef MON Mariusz Błaszczak, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jak wczoraj zapowiedziała rzecznika PiS, zarówno poranna, jak i wieczorna msza będą się odbywać z przestrzeganiem zasad reżimu sanitarnego. Na pewno jest wydarzenie głęboko poruszające dla wszystkich uczestników.

8:23 Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy, oddał część poległym w katastrofie kolegom.

8:07 Anna Czerwińska, rzeczniczka PiS, złożyła kwiaty pod tablicą w Sejmie, upamiętniającą poległych parlamentarzystów.

8:00 Rozpoczyna się msza święta w kościele seminaryjnym w Warszawie ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Uroczystość ma charakter prywatny.

7:51 Antoni Macierewicz zaprasza Polaków do obejrzenia wyników badań Podkomisji Smoleńskiej o 11:45 w TV Republika i 20:250 w TVP1.

Zobacz: Antoni Macierewicz potwornie zwyzywany w rocznicę Smoleńska! Zakłócone obchody, przykra sprawa

7:48 Janusz Piechociński wspomina, co robił 10 kwietnia 2010 roku. Jego rodzina przeżywała koszmar.

7:44 Krystyna Pawłowicz uczciła pamięć o Lechu i Marii Kaczyńskich, dodając ich stare zdjęcie.

7:40 Premier Mateusz Morawiecki składa kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej w Sejmie. W wyjątkowy sposób zostaną także uczczone w Sosnowcu.

Nie przegap: Był bardzo blisko Marii i Lecha Kaczyńskich. 11 lat po katastrofie smoleńskiej wyznał prawdę. Łzy same cisną się do oczu

7:33 Członkowie Prezydium Sejmowego z Ewą Witek i Ryszardem Terleckim na czele złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą Marszałka Sejmu RP, Macieja Płażyńskiego.

7:26 Antoni Macierewicz oddał cześć zmarłej parze prezydenckiej i 94 poległym Polakom. "Nigdy nie zapomnimy" - napisał na Twitterze.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="pl" dir="ltr">Znamy prawdę. Składamy hołd Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Małżonce i 94 Polakom poległym nad Smoleńskiem. Pragnęli uczcić 70. rocznicę sowieckiego ludobójstwa w Katyniu.<br><br>Nigdy nie zapomnimy! <a href="https://twitter.com/hashtag/10kwietnia?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw">#10kwietnia</a> <a href="https://t.co/cVfFTgSqtY">pic.twitter.com/cVfFTgSqtY</a></p>&mdash; Antoni Macierewicz (@Macierewicz_A) <a href="https://twitter.com/Macierewicz_A/status/1380743678155710464?ref_src=twsrc%5Etfw">April 10, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

7:19 Mariusz Błaszczak złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary na siedzibie Ministerstwa Obnrony Narodowej.

7:12 Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu, oddała hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

7:00 Za godzinę rozpocznie się msza święta, rozpoczynająca obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Sprawdź, co wczoraj w "Faktach po faktach" powiedział na temat tragedii Donald Tusk.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze