Edwar Gierek z żoną Stanisławą

i

Autor: Wojtek Laski/East News Edwar Gierek z żoną Stanisławą

Rocznica śmierci żony Gierka. Syn wspomniał Stanisławę Gierek i pokazał jej grób. Jeden szczegół zwraca uwagę

2021-04-15 12:42

We środę przypadła kolejna rocznica śmierci żony I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, pani Stanisławy Gierek. W okresie PRL było o niej głośno, zwracała uwagę choćby swoim stylem i utapirowaną mocno fryzurą. Żona Gierka była swego rodzaju ikoną tamtych czasów. Lubiła brylować na salonach i tańczyć. Stanisława Gierek zmarła 14 lat temu. O mamie przypomniał syn, Adam Gierek i pokazał w mediach społecznościowych jej grób.

Stanisława Gierek, żona Edwarda Gierka, zmarła 14 kwietnia 2007 roku w szpitalu w Cieszynie. Jako Stanisława Jędrusik (to jej pasztuńskie nazwisko) urodziła się 10 lutego 1918 roku w Sosnowcu. Ślub z Edwardem Gierkiem wzięła w 1937 roku, małżonkowie przeżyli razem 64 lata. O Stasi Gierkowej było w PRL głośno, między innymi za sprawą jej stylu. Żona dygnitarza nosiła charakterystyczną  fryzurę, upięte wysoko włosy, mocno natapirowane i spryskane lakierem. Swego czasu stała się ikoną mody, na którą z zazdrością zerkały Polki. W jednym z wywiadów Teresa Owczarek, projektantka mody z Telimeny mówiła o  Gierkowej: - Pani Stasia miała tak zwaną trudną sylwetkę. Rozmiar 46 przy wzroście poniżej 160 centymetrów. Na domiar złego sama obmyślała sobie stroje, a zazwyczaj to, czego pragnęła, w ogóle do niej nie pasowało. Jednak słuchała naszych rad. Żona Gierka lubiła też postawić na wyrazisty makijaż, lubiła podkreślać oczy niebieskimi lub perłowymi cieniami.

Tak wygląda grób Stanisławy Gierek. Zdjęciami podzielił się syn

W rocznicę śmierci matki pamiętał o niej syn, profesor Adam Gierek, który na Facebooku pozostawił rocznicowy wpis i pokazał zdjęcia rodziców. Pokazał też, jak wygląd grób rodziców, małżonkowie spoczywają w jednym grobie, w dniu rocznicy śmierci Stanisławy Gierek. Widać, że ludzie  pamiętają o Stanisławie Gierkowej. Szczególną uwagę zwracają znicze z wielkanocnymi motywami i kwiaty. - Kobieta która była zawsze u boku męża, wielkiego człowieka jakim był pański ojciec - skomentowała wpis Gierka jedna z internautek.

Pogrzeb Izabelli Sierakowskiej. Ostatnie pożegnanie byłej posłanki SLD w Lublinie. Wyjątkowa ceremonia

ZOBACZ WSPÓŁNE ZDJĘCIA MAŁŻEŃSTWA GIERKÓW