Dlaczego macie takie wysokie RRSO?

i

Autor: Shutterstock

LUDZIE PYTAJĄ, PROVIDENT ODPOWIADA

Dlaczego macie takie wysokie RRSO?

2022-08-10 10:15

W tym roku Provident Polska obchodzi 25-lecie działalności w Polsce. Z tej okazji najsilniejsza firma pożyczkowa na rynku dzieli się z czytelnikami „Super Expressu” odpowiedziami na pytania najczęściej zadawane przez klientów.

Dlaczego macie takie wysokie RRSO? Przecież prawo pozwala wam na doliczenie do kredytu 55 proc. kosztów poza odsetkowych, to skąd RRSO w wysokości 60, 100 czy nawet więcej procent?

Paweł (38 l.) z Warszawy

Panie Pawle, proszę wierzyć, że znacznie lepiej porównywać wysokość rat (im niższe, tym mniejsze obciążenie dla domowego budżetu) i całkowity koszt kredytu niż wskaźnik RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Dość powiedzieć, że czasem niższe RRSO jakiegoś kredytu oznacza wyższe koszty niż tego z niższym RRSO. Prawo nakazuje jednak publikowanie RRSO przy każdej ofercie. Tymczasem wskaźnik ten jest miarodajny tylko, gdy porównujemy pożyczki na identyczną kwotę i taki sam okres kredytowania. Wysokość RRSO w dużej mierze zależy od okresu, na jaki zawieramy umowę. Kredyt na krótszy czas, np. pół roku, zawsze będzie miał wyższe RRSO niż zaciągany na dłużej. Przykładowo pożyczka na 1000 zł z kosztem 200 zł, wzięta na 6 miesięcy da nam RRSO w okolicach 90 proc., podczas gdy droższa pożyczka, z kosztem 400 zł, ale na 36 miesięcy da nam już tylko 26 proc. RRSO. Zatem porównujmy przede wszystkim raty i całkowite koszty.

Więcej informacji na stronie odpowiedzi.se.pl

Partnerem materiału jest Provident Polska SA