Dwa serca Muzeum Józefa Piłsudskiego

2020-08-14 0:00 Materiał Partnerski
Dwa serca Muzeum Józefa Piłsudskiego
Autor: Materiały Prasowe

Edgar Vincent d’Abernon, szef misji międzysojuszniczej w Polsce podczas wojny z bolszewicką Rosją, nazwał Bitwę Warszawską osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata. Uważał, że w przypadku porażki bolszewizm ogarnąłby Europę Środkową, a być może przeniknąłby i cały kontynent. Architektem polskiego zwycięstwa był Józef Piłsudski. W przededniu stuletniej rocznicy, 14 sierpnia 2020 r. zostanie otwarte Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, mieście, którego dumą jest dworek Milusin – dom Marszałka.

Zabytkowy dworek i nowoczesny budynek muzealny tworzą dwa serca Muzeum Józefa Piłsudskiego. Dworek pokazuje Marszałka prywatnie: jako męża i ojca, miłośnika przyrody. Wystawa stała przedstawia natomiast jego życie i działalność na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym. Misją muzeum jest upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości, idei walki o niepodległość i pracy nad budową państwa. Muzeum będzie prowadziło działalność naukową, wystawienniczą, wydawniczą oraz edukacyjną i społeczną. Jest przestrzenią, w której historia i tradycja inspirują do dyskusji na tematy ważne i aktualne dla Polaków.

W Milusinie

Komitet Żołnierza Polskiego wybudował w 1923 r. z dobrowolnych składek legionów Piłsudskiego, wygodny, choć skromny dom dla Naczelnego Wodza. Dom zaprojektowany został przez znanego architekta Kazimiera Skórewicza w modnym stylu dworkowym. Na działce, na której stanął Milusin był też lasek. Choć proponowano Piłsudskiemu przekształcenie go w park, nie zgodził się na to. Chciał mieć przy domu kawałek natury, niedotkniętej ręką człowieka. Na wiosnę lubił oglądać kwitnące sasanki.

Po przewrocie majowym Piłsudscy zamieszkali w Belwederze, ale dworek Milusin pozostał miejscem, do którego przyjeżdżali, aby wypocząć, organizowali tu również uroczystości rodzinne. W 1948 r. dworek został odebrany rodzinie Piłsudskich przez władze komunistyczne, wówczas też wywieziono jego wyposażenie. Jakby na urągowisko, dom Marszałka został przekazany ambasadzie Związku Sowieckiego. Po 1956 r. w dworku mieściło się przedszkole

da tak, jak w latach, gdy mieszkali w nim Piłsudscy z córkami Wandą i Jadwigą. Kilka lat temu pracownicy muzeum odnaleźli w jednym z wojskowych domów wypoczynkowych część wyposażenia dworku, w tym meble z salonu i obrazy. Na podstawie przedwojennych zdjęć wykonane zostały wierne repliki nieodnalezionych mebli m.in. biurka Marszałka i biblioteczki. Dworek to „kapsuła czasu” – przestrzeń, która daje możliwość obcowania z wnętrzem przesyconym duchem jego mieszkańców i atmosferą lat 20. ubiegłego wieku.

Długa droga do powstania muzeum

Historia powstania Muzeum Józefa Piłsudskiego wSulejówku sięga początku lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka uznało za swój główny cel utworzenie w dworku Milusin muzeum poświęconego Marszałkowi. Stan wojenny wstrzymał te działania. Zmiany przyniósł dopiero 1988 r., gdy staraniem Towarzystwa dworek wraz z ogrodem wpisany został do rejestru zabytków. Rok później władze miasta podjęły uchwałę o utworzeniu muzeum w dworku Milusin. Nowy impuls do powstania muzeum pojawił się, gdy w 1990 r. wróciły z Wielkiej Brytanii do Polski, po niemal pół wieku pobytu na emigracji, córki Marszałka – Wanda Piłsudska i Jadwiga Jaraczewska. Cztery lata później założyły Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, a następnie odzyskały dworek Milusin, przekazany fundacji przez władze Sulejówka. 10 listopada 2008 r. podpisano w dworku akt założycielski Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – instytucji współprowadzonej przez Fundację oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kamień węgielny pod inwestycję wmurowano jednak dopiero 9 listopada 2016 r., a budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego znalazła się pod specjalną pieczą ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

Nowy budynek muzealny

Nowy budynek muzealny W ciągu 3 lat w sąsiedztwie Milusina powstał nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny o powierzchni użytkowej ok. 6 tys. mkw. Większa część kubatury gmachu skryta jest pod ziemią, a część nadziemna otoczona drzewami, nie jest wyższa niż ich korony. Usytuowana kilkanaście metrów pod ziemią wystawa stała zajmuje 2,1 tys. mkw. i podzielona jest na galerie: „Ziuk”, „Wiktor”, „Komendant”, „Naczelnik” i „Marszałek”, które opowiadają o kolejnych etapach życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Szósta galeria - „Symbol”, poświęcona jest dziedzictwu Piłsudskiego i pamięci o nim. Autorzy wystawy stałej podstawą narracji uczynili zabytki, a przede wszystkim pamiątki po Marszałku. Jest wśród nich koszulka chrzcielna „Ziuka” –tak nazywano Józefa Piłsudskiego w rodzinie –i buława marszałkowska. Oszczędnie stosowane multimedia pełnią tylko funkcję pomocniczą. 15 i 16 sierpnia odbędą się dni otwarte Muzeum Józefa Piłsudskiego. Wizyty można rezerwować od początku sierpnia na internetowej stronie muzeum (muzeumpilsudski.pl).

Najnowsze