Koronawirus. Koniec izolacji chorych już po 24 godzinach? Jest projekt Ministerstwa Zdrowia!

2021-04-19 18:44
Koronawirus. Koniec izolacji chorych już po 24 godzinach? Jest projekt Ministerstwa Zdrowia
Autor: Pixabay Koronawirus. Koniec izolacji chorych już po 24 godzinach? Jest projekt Ministerstwa Zdrowia!

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie nowych zasad izolacji osób zakażonych COVID-19. Resort zdrowia chce, by zakończenie izolacji było możliwe już po 24 godzinach od momentu ustąpienia gorączki bez zażycia leków przeciwgorączkowych oraz przy jednoczesnej poprawie stanu klinicznego pacjenta. Uwaga! Projekt jednak nie wiąże się z radykalnym skróceniem okresu izolacji, warunkiem zakończenia czasu odosobnienia po 24 godzinach będzie ustąpienie objawów nie wcześniej niż po 10 dniach od ich wystąpienia.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt rozporządzenia w tej sprawie. W uzasadnieniu projektu wskazano, że konieczność zmiany rozporządzenia, w zakresie okresów zakończenia izolacji, wynika ze zgłoszonych rekomendacji przez Radę Medyczną przy Prezesie Rady Ministrów, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną.

CZYTAJ TEŻ: Czy premier zamierza się zaszczepić przeciw Covid-19? Jednoznaczna odpowiedź Morawieckiego

Projekt przewiduje, że zakończenie izolacji po COVID-19 będzie mogło nastąpić m.in. po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną, ale nie wcześniej niż po 10 dniach od wystąpienia objawów. Uwaga! Ta zasada dotyczy pacjentów z objawami klinicznymi.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegawczych, mających na celu zahamowanie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kiedy dzieci wrócą do szkół? Premier podał możliwy termin. Rodzice mogą otwierać szampana, to szybciej niż myśleli

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Kwiatkowski: Głos Gowina był mocny i potrzebny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE